Jste zde

Jak napsat úřední dopis - vzor

Lehké, Zdarma, 10 až 30 minut
01.08.2018 - 12:59

Napsat úřední dopis je poměrně jednoduché. Při psaní úředního dopisu stačí dodržovat několik základních pravidel řazení informací a jejich přehlednou podobu. Úřední dopis píšeme ručně, na psacím stroji a nejlépe na počítači. Postupujte podle tohoto vzoru pro úřední dopis v 10 bodech.

1

Při psaní úředního dopisu si nejprve uvědomte, co chcete adresátovi sdělit. Omezte se na jen nezbytné informace, které jsou pro úřad důležité. Před psaním úředního dopisu proto shromážděte všechny podstatné informace. Dodržujte logický postup, aby nedošlo ke komunikačnímu šumu. Nejdůležitější je, aby adresát úřednímu dopisu a obsaženému sdělení porozuměl.

2

Otevřete si textový soubor, nejlépe Microsoft Office Word.

3

Do čela úředního dopisu napíšeme adresu, komu je úřední dopis adresován. Adresu zásadně píšeme do levého horního okraje.

Např.

Městský úřad Litoměřice

Mírové náměstí 15/7

412 01 LITOMĚŘICE

4

Napíšeme datum, kdy dopis píšeme a odesíláme. Uvedeme před ním místo odeslání úředního dopisu, vždy v prvním pádě a neskloňujeme.

Vzor: Praha, 14. 7. 2011

5

Položka "Věc:" byla z úředních dopisů vypuštěna a je považována za zastaralou. Nyní píšeme přímo název dokumentu.

Vzor: Žádost o zápis změn údajů v registru vozidel

Tuto položku můžeme podtrhnout pro zviditelnění.

6

Každý dopis začneme oslovením adresáta, i když se jedná o úřad.

Vzor: Vážení,

7

Od levé svislice začneme adresáta seznamovat s problematikou, kvůli které úřední dopis píšeme. Text řadíme do logických odstavců. Text upravíme do bloku.

8

Na závěr adresáta upozorníme na případné přílohy dopisu nebo na kopii dopisu, v případě, že kopie dopisu zasíláte na vědomí jiné osobě.

9

Na konci dopisu se rozloučíme, např.:

Předem děkuji za brzké vyřízení.

S pozdravem

Karel Novák

10

Do dolního pravého okraje uvedeme na sebe kontaktní údaje.

Vzor:

Karel Novák

Senovážná 9

140 00 Praha 4

Tipy

Doporučení pro grafickou úpravu textů a formální uspořádání obchodních a úředních dopisů jsou uvedena v normě ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory.

Autor: chorche
Hodnocení: 
Vaše hodnocení: Žádné
3.78261
Average: 3.8 (115 votes)

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Jak napsat dopis notarovi,aby ome vedela.
Dobry den, potrebovala bych poradit jak napsat dopis o prominuti penale u VZP.Dluh je uhrazen hnrd po obdržení ted uz se plati jen penále. Sem 2 mesice pred porodem a sama s ditetem 6let.Bojim se z3 mi sahnou i na dane ktere potrebuju na nakoupení výbavičky. Dekuju Vybiralova
Dobrý den potřebovala bych poradit jak mam ručně napsat dopis k soudu kvůli střídave péči moji dcery.dekuji
Dobry den, prosím Vás, potřebovala bych vzor o podmíněné propuštění přítele z výkonu trestu. Předem děkuji za Vaší odpověď.
jaký je zákonem nebo předpisem daný termín na odpověď na úřední doporučený dopis předaný na podatelně. (například doporučený dopis exekutorovi ve věci jednání)
Nahoru