Jak udělat cuketu plněnou mletým masem | recept
Cuketa plněná mletým masem | recept. Cuketa plněná mletým masem je dobrý kompromis jak „v jednom hrnci“ uvařit pro lidi, kteří nejedí maso, nejedí zeleninu a jedí zeleninu i maso. Takových domácností není málo. Cuketa plněná mletým masem chutná teplá, ale labužníci ji ocení i jako studený nářez k lehké letní večeři. Jak udělat cuketu plněnou mletým masem, aby si pochutnali všichni?
Co je potřeba
- kuchyňské nádobí a vybavení
- cuketa, mleté maso a další suroviny podle receptu
Cuketa sama o sobě není zelenina nijak výrazné chuti. Není ani energeticky příliš vydatná, což není vždy právě ideální (například u dorůstajích dětí, těžce pracujících nebo sportovců). Cuketa plněná mletým masem je chuťově zajímavější a nutričně bohatší. Krom toho se v mnoha rodinách najdou jedinci, kteří by se vařené zeleniny ani nedotkli a není v našich silách „výchovně“ na ně působit (hlavně někteří muži a odrostlejší synové). V případě cukety plněné mletým masem není žádný problém předložit na talíři „vypreparované“ mleté maso bez cukety.
Pro plnění cukety mletým masem si vybereme větší a vyzrálejší plodinu. Maso potřebuje trochu delší dobu přípravy, tak aby se cuketa příliš nerozvařila. A nebo je jiná možnost – vybereme naopak cuketky ještě velmi mladé, takové, které budeme konzumovat i s uvařenou slupkou. (I když těch je někdy škoda, je lepší „pošetřit“ si je na salát.)
Velkou cuketu oloupeme, omyjeme, podélně rozřízneme,vybereme jadřinec, aby vznikly dvě „lodičky“. Mladé cuketky jenom důkladně omyjeme kartáčkem, podélně rozkrojíme a opatrně vydlabeme (abychom je neprotrhli). Na velké cukety použijeme polévkovou lžíci, na malé cuketky čajovou lžičku (mají menší průměr). Vnitřky cuket vysolíme.
Připravíme si masovou náplň. Použijeme buď mleté maso z důvěryhodného zdroje, a nebo si maso sami nameleme. Velmi dobrá je směs syrového libovějšího vepřového boku a kuřecí (i méně hodnotného) masa nebo jen samotné vepřové nebo drůbeží maso. Dříve doporučovaná směs hovězího a vepřového nebo samotné hovězí není moc vhodné: jednak se hovězí maso dělá déle než vepřové a zůstává ve směsi tužší a jednak současné ceny předurčují hovězí maso k ušlechtilejšímu zpracování, než coby náplně do cukety plněné mletým masem.
Maso ochutíme solí, pepřem a dále podle zvyklostí: tymiánem (jestliže k němu bude rajská omáčka), česnekem a majoránkou (když chceme cuketu dodávat s bramborovou kaší), paprikou, saturejkou – podle chuti a zvyku. Do směsi přidáme syrové vejce a strouhánku, aby se maso spojilo. Můžeme přidat také trochu uvařené rýže, pohanky, krupek nebo suchých ovesných vloček, čímž maso trochu „nastavíme“.
Masovou směsí naplníme vydlabané vnitřky cuket, a to buď poloviny nebo dáme do jedné půlky trochu víc náplně a přiklopíme duhou polovinou, kterou zajistíme špejlemi nebo párátky. Počítáme s tím, že vejci a strouhánkou se zvětší objem, takže v případě přiklopení druhou půlkou musíme nechat trochu vůle, jinak by náplň hledala cestu ven řezem. Zbylé maso můžeme vložit do pekáče vedle cukety.
Cukety lehce posolíme a dáme do vymazaného pekáče. Můžeme je obložit třeba cibulí a rajčaty (z rozpečené zeleniny pak vyrobíme rajskou omáčku) nebo cuketu pečeme na „srbský způsob“ s cibulí rajčaty a paprikami, případně cuketu obložíme plátky slaniny. Když je cuketa téměř měkká a na povrchu začíná mít opečenou kůrku, opatrně ji vyjmeme (párátka v případě celé nevyndáváme). Rozpečená rajčata rozmixujeme a uděláme z nich rajskou omáčku. Nebo cuketu můžeme zalít bešamelem a zapéci. Výpek rozředíme vývarem a dochutíme.
Cuketu plněnou mletým masem můžeme podávat s rýží či těstovinami (varianta s rajskou omáčkou, viz titulní foto), s rýží nebo bramborami (poléváme rozdušenou směsí paprik, cibule a rajčat) nebo s bramborovou kaší (když ji pečeme bez zeleniny). Kdo cuketu za žádnou cenu nejí, dostane kousek masa, z něhož jsme cuketu „sloupli“ nebo zbylou sekanou pečenou vedle cukety.
Diskuze k článku