Jak se připravit na grilování | rady a tipy
Příprava na grilování | rady a tipy. Léto, to jsou prázdniny, dovolená, sluníčko, koupání a grilování. Nadšenci grilují celý rok, roční doba je nerozhodí, ale léto je hlavní grilovací sezona. Grilovat se dá téměř všude, třeba i v paneláku na balkoně. V prodeji je mnoho druhů grilů, od nejjednoduších na dřevěné uhlí, až po dražší plynové nebo elektrické, lávové, grilovací kameny. Dokonce jsem někde zahlédla i jednorázový gril do batohu na výlet. V článku najdete několik málo grilovacích rad a tipů.
Co je potřeba
- gril
- čas
- fantazie
Nejrozšířenějším způsobem je grilování na dřevěném uhlí. Uhlí se sežene téměř v každém obchodě nebo benzinové pumpě. Dřevěné uhlí se vyrábí karbonizací tvrdého dřeva, tzn. že se dřevo zahřívá na vysokou teplotu bez přístupu vzduchu. Uhlí se prodává i ve formě briket v papírovém balení o různé hmotnosti. Někdy se stane, že koupené dřevěné uhlí je navlhlé a špatně hoří. Stačí ho nechat několik dní na slunci vysušit. Uhlí se podpaluje klasicky papírem a dřevěnými třískami nebo koupeným podpalovačem. Uhlí je připraveno ke grilování, když celý jeho povrch zešedne a uvnitř žhne. Uhlí prohrabujeme, aby se stejnoměrně rozhořelo a nebyly v něm černé kousky.
Grilovat se dají různé druhy masa a uzenin. Maso se obvykle před grilováním marinuje, dnes se doporučuje jen asi hodinu až dvě před úpravou. Nejchutnější je maso alespoň s minimálním obsahem tuku (krkovice, libový bůček), masa příliš libová jsou suchá a tužší. Hodí se spíše na špízy, kdy se prokládají slaninou nebo uzeninou. Grilovat by se nemělo maso s kostí. U kosti je vždy větší riziko nepropečení. Opatrně také při grilování kuřecího masa, abychom neměli nepříjemné zdravotní potíže z nedostatečně upečeného masa. Tuk z masa by neměl kapat přímo na uhlí, vznikají zdraví škodlivé látky. Je lepší používat pod maso alobalové misky nebo mít gril s bočním zásobníkem uhlí.
Vegetariáni se také nemusejí akcím, kde se griluje, vyhýbat. Některé druhy zeleniny jsou upravené na grilu luxusní. Příkladem je opomíjený lilek. Nakrájený na plátky, potřený olivovým olejem, posypaný solí a dobromyslem je lahůdkový. Dobře se griluje cuketa, papriky, plněné brambory, kukuřice nebo česnek. Kukuřici zkuste ugrilovat v šustí (obal kukuřičného klasu). Rozhrňte na jedné straně listy, posypte ji solí a vložte plátek másla. Česnek se také griluje neloupaný. Rajčata ke grilování vybírejte masitá, s malým množstvím šťávy. Jsou to většinou soudková rajčata.
Nesmíme zapomenout ani na koření a bylinky. Na grilovaná masa a zeleninu se hodí většina pěstovaných bylinek – rozmarýn, tymián, oregano. Zkuste i divoce rostoucí – mateřídoušku, česnáčkové květy, divokou šalvěj aj. Zelené koření se přidává i do jogurtových dresinků. Při sbírání bylinek v přírodě dejte pozor na jedovaté rostliny.
Diskuze k článku