Jste zde

Jak na volby - krajské volby 2012

Lehké, Zdarma, Méně než 5 minut
17.10.2012 - 17:56

Krajské volby 2012 se uskuteční pátek a sobotu 12. a 13. října 2012. Krajské volby 2012 rozhodnou o tom, kdo bude spravovat váš kraj, nepodceňujte proto svůj volební hlas. V krajských volbách 2012 máte možnost vyjádřit svou spokojenost s vedením krajského úřadu a kdo usedne v krajském zastupitelstvu, ze kterého vzejde rada a hejtman kraje. Společně s krajskými volbami budou lidé v roce 2012 volit v třetině zemi senátory. Tady je praktický návod, jak úspěšně vyplnit hlasovací lístky v krajských volbách 2012, aby váš hlas zbytečně nepropadl.

Co je potřeba

volební hlasovací lístky Volby do zastupitelstva kraje 2012
občanský průkaz

1

Hlasovací lístky pro krajské volby 2012 obdržíte nejpozději tři dny před zahájením voleb. Pokud volič hlasovací lístky neobdrží, získá je přímo ve volební místnosti. Tam také obdrží dvě obálky, do kterých za plentou vloží své hlasovací lístky. Do šedé obálky hlasovací lístek pro krajské volby 2012, do žluté hlasovací lístek do Senátu.

2

Kdy volit: O termínu a místě konání krajských voleb 2012 – tedy voleb do krajských zastupitelstev – vás informuje starosta obce způsobem v místě obvyklým. Musí tak učinit nejpozději 15 dní před zahájením voleb. Zároveň oznámí, na kterých adresách se nacházejí volební místnosti (školy, obecní úřady apod.).

3

Kdo může volit: Právo volit v krajských volbách 2012 má každý státní občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Zároveň musí být přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje.

4

Pro krajské volby 2012 platí pravidlo, že si volič může vybrat pouze jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, které chce dát svůj hlas a podpořit ji v krajských volbách. Na zvolené kandidátce můžete, ale také nemusíte, zaškrtnout nejvýše čtyři jména osob, které preferujete, tzn. že jim dáváte přednost před ostatními kandidáty strany. Podmínkou k tomu, aby se dostali na přední místa je, aby získali nově alespoň 5 % preferenčních hlasů ze všech platných (v minulosti to bylo 10 %).

5

Zaškrtnete-li více kandidátů, váš hlas je sice platný pro zvolenou stranu, hnutí nebo koalici, ale vaše přednostní hlasy nikoliv. Neplatný je váš hlas v případě, že jste do úřední obálky vložili více hlasovacích lístků. Předem si proto rozmyslete, kterou politickou stranu, hnutí nebo koalici chcete podpořit, popřípadě kteří maximálně čtyři kandidáti strany jsou vám sympatičtí. Neplatný hlas pro krajské volby 2012 je také v případě, že jste použili místo úřední obálky obálku, ve kterých jste dostali hlasovací lístky do schránky. Volební komise má totiž při sčítání hlasů povinnost vyloučit všechny hlasy, které nebyly vloženy do oficiálních úředních obálek.

6

V krajských volbách 2012, stejně jako v kterýchkoli jiných, hlasujete tak, že po odchodu z prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků vložíte úřední obálku se svým hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky (volební urna).

7

Informace jsou platné pro:

Krajské volby 2012 Královéhradecký kraj

Krajské volby 2012 Jihomoravský kraj

Krajské volby 2012 Moravskoslezský kraj

Krajské volby 2012 Plzeňský kraj

Krajské volby 2012 Středočeský kraj

Krajské volby 2012 Vysočina

Krajské volby 2012 Zlínský kraj

Krajské volby 2012 Ústecký kraj

Krajské volby 2012 Liberecký kraj

Krajské volby 2012 Pardubický kraj

Krajské volby 2012 Olomoucký kraj

Krajské volby 2012 Jihočeský kraj

Krajské volby 2012 Karlovarský kraj

Tipy

V krajských volbách 2012 volíte zastupitelstvo kraje. Zastupitelé jsou voleni na 4 roky. Zastupitelstvo kraje má minimálně 45 a nejvíce 65 členů. Zastupitelé si posléze volí radní a hejtmana kraje.

V krajských volbách 2012 lze využít díky novely volebních zákonů voličský průkaz. Chcete-li se voleb zúčastnit, předem ale víte, že se nebudete zdržovat v místě trvalého bydliště, požádejte obecní úřad o voličský průkaz. Žádost musí obsahovat jméno a příjmení žadatele, datum narození, adresu trvalého pobytu a informaci, kam má úřad vydaný voličský průkaz zaslat, nebo zda si jej osobně převezmete na úřadě. Voličský průkaz pro krajské volby 2012 opravňuje voliče volit na území kraje, nikoliv však v jiném kraji. Žádost musí být příslušnému obecnímu úřadu doručena nejpozději 7 dnů přede dnem konání krajských voleb, tj. do 5. října 2012.

Varování

Není-li hlasovací lístek odevzdaný na předepsaném tiskopise, je neplatný. Hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky, jsou rovněž neplatné. Do úřední obálky je možné vložit pouze jeden hlasovací lístek.

Autor: chorche
Hodnocení: 
Vaše hodnocení: Žádné
4.685715
Average: 4.7 (35 votes)

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Dobrý den, pane Jílku. Informujte se na radnici, nahlédněte do seznamu voličů. Osobně e domnívám, že se 2. kola senátních voleb budete moct zúčastnit, pojistěte si však svou příadnou volbu na radnici.
Dobrý den, 15.10. jsem změnil trvalé bydliště z Českokrumlovského do Českobudějovického okresu. Na Českobudějovicku bude probíhat 2. kolo senátních voleb (v Českokrumlovsku se do senátu nevolilo). Mohu se jich zúčastnit? Občanský průkaz mám starý, k němu vydané potvrzení z magistrátu o změně adresy. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jelikož se konaly dvoje volby současně, může se stát, že někteří voliči budou chtít volit pouze do kraje nebo pouze do senátu. V případě volby na voličský průkaz je samozřejmá voba pouze do kraje, ale tento případ nyní nemám na mysli. Jaké jsou v případě takovéhoto požadavku povinnosti komise resp. práva voliče? Nikde se mi nepodařilo v pokynech najít, jestli má komise povinnost vydat každému voliči obě obálky, ačkoliv ten chce volit pouze do jedněch voleb. Setkal jsem se i s názorem, že komise se nesmí ani voliče ptát, zda chce volit v obou volbách, protože by tím mohla ovlivnit jeho názor. Má to pak samozřejmě vliv na počet platných resp. neplatných hlasů, kterých bylo v nynějších volbách neobyčejně více než dřív. Děkuji za vaši odpověď.
navšivil jsem volebni mistnos a chtel jsem odvolit podal jsem občanski pruice okres opava kaz prokazal svoji totožnost bil jsem odmitnut .chtel jsem odvolit v obci deštne ale mnel jsem trvali pobit v jakartovicich bil jsem odmitnut .nepochopim muj telefon toto se stalo okrese opava deštne obje obce s polu tvoři celek .muj telefon 606575244 pomozte viřešit tennto problem obec deštna se nachazi 20 kilometru od opavi moje jmeno JAROSLAV PELIKAN . POMOZTE ODMITLI MNE PUSTIT K VOLBAM
Mohu svou totožnost u voleb doložit řidičským průkazem? 2. 10. mi skončila platnost OP a novou dostanu až 17. 10. Děkuji za odpověď
Nahoru