Jak využít pupalku dvouletou | rady a tipy
Jak využít pupalku dvouletou | rady a tipy. Možná jste se již setkali s pupalkovým olejem, jenž vzniká lisováním semen pupalky dvouleté. Tato rostlina má však i jiná využití, o nichž se můžete dočíst na následujících řádcích. Kořen pupalky dvouleté se sbírá v prvním roce růstu a mimo léčebných účelů jej můžete přidat třeba do salátu.
Co je potřeba
Viz další kroky
Pro léčebné účely se využívají výše zmíněné kořeny a semena pupalky dvouleté lisovaná na olej, ale také listy (sbíráme je před rozkvětem). Pupalku si můžete snadno vypěstovat na zahradě, třeba podél zídek či plotů.
Léčivé účinky pupalkového oleje jsou následující:
- Má protizánětlivé účinky, povzbuzuje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, zvyšuje elasticitu cév.
- Usnadňuje hubnutí, čistí krev.
- Zmírňuje revmatické bolesti, zklidňuje nervový systém a působí proti stresu. Doporučuje se i při léčbě roztroušené sklerózy.
- Pomáhá proti premenstruačnímu syndromu, upravuje hormonální nerovnováhu a menstruační cyklus, odstraňuje křeče.
- Léčí ekzémy, lupénku, akné a mnohá další kožní onemocnění. Zlepšuje také kvalitu nehtů a vlasů, podporuje jejich růst.
Odvar z kořene pupalky má uklidňující a posilující účinky a pomáhá proti průjmu.
Obklady z čerstvých listů nebo z odvaru z listů mají hojivé účinky na kožní potíže a hemoroidy a zmírňují kašel.
Vnitřně užíváme 1 lžíci pupalkového oleje denně, nejlépe ráno nalačno. Dá se sehnat i ve formě tobolek, jejichž užívání je jednodušší.
Zevně se pupalkový olej využívá k potírání pokožky postižené kožními potížemi nebo k masáži bolavých míst. Je vhodný také k výrobě mastí.
Všechny části rostliny (včetně květů) je také možné nakrájet, zalít alespoň 40% alkoholem a nechat asi 2 týdny macerovat. Výsledkem bude tinktura účinkující proti mnoha zdravotním problémům.
Tipy
Kromě kořene je možné konzumovat i listy a květy. Hodí se do zeleninových salátů či pomazánek, k ozdobení polévek, apod.
Pupalkový olej můžete smíchat s jogurtem či tvarohem, samotný není příliš chutný.
Diskuze k článku