Jak uvařit cizrnovou polévku s muškátovým květem | recept
Jak uvařit cizrnovou polévku s muškátovým květem | recept. Cizrna je známá také pod jménem římský hrách. Cizrna má své místo především ve středomořské kuchyni až po kuchyni střední Asie, kde se i dlouhodobě pěstuje. Patří mezi luštěniny, proto ji lze využít i jako přílohu nebo kaši, tam kde běžně používáte čočku nebo fazole. Její uplatnění v české kuchyni je sice pouze okrajové, ale vzhledem k rostoucí oblibě cizokrajných pokrmů si cizrna pomalu hledá cestu na náš stůl. Následující recept na cizrnovou polévku je jedním z nejsnazších způsobů, jak tuto luštěninu zařadit do jídelníčku. Vzhledem ke kombinaci s běžnou kořenovou zeleninou se tato polévka hodí především pro cizrnové začátečníky a skeptiky.
Co je potřeba
Co budeme potřebovat:
- 2 hrsti cizrny
- 1 mrkev
- 1 petržel
- kousek celeru
- 1 cibuli
- 2 stroužky česneku
- 1 – 2 lžíce rostlinného oleje
- 1 kostku zeleninového bujónu (nebo domácí vývar)
- špetku muškátového květu na dochucení
- 1 lžičku sušené petrželky a 1 lžičku sušeného libečku, případně odpovídající množství čerstvých bylinek
Nejprve si namočíme cizrnu. Ideální je nechat cizrnu namočenou přes noc, stačí ji pak vařit kratší dobu, v opačném případě prostě budete muset investovat delší dobu do vaření.
Cizrnu vložíme na sporák, přidáme kostku bujónu či lépe přilijeme domácí vývar, přivedeme k varu a vaříme do změknutí, trvá to asi 25 až 30 minut. Jakmile vaříme cizrnu asi 15 minut, oloupeme si cibuli a česnek, oboje pak nakrájíme nadrobno. V jiném hrnci rozehřejeme olej a cibuli s česnekem na něm opečeme.
Mezitím si oloupeme všechnu kořenovou zeleninu. Nakrájíme ji na malé kostičky. Potom ji přisypeme k cibuli a česneku, chvíli necháme restovat a poté zalijeme vodou, aby byla všechna zelenina ponořená. Následně směs přivedeme k varu.
Když je cizrna měkká, vezmeme si ponorný mixér a polévku rozmixujeme, nemusíme vytvořit úplně hladký krém, pár kuliček cizrny můžeme nechat.
Jakmile je i zelenina uvařená, smícháme ji s rozmixovanou cizrnou, muškátovým květem. Pokud máte domácí vývar, přidejte ještě špetku soli, v kupovaných bujónech je většinou velké množství soli, proto již více polévku nesolte. Většinu petrželky a libečku přimícháme do polévky, trochu si necháme stranou. Polévku rozdělíme na talíře, ozdobíme zbylými bylinkami a podáváme.
Diskuze k článku