Jak upéct perníkové zázvorky a dortíčky | recepty z jihočeského perníkového těsta
Perníkové zázvorky a dortíčky | recepty z jihočeského perníkového těsta. Pokud plánujete péci více druhů perníkového pečiva, je ideální připravit si do zásoby základní perníkové těsto, tzv. jihočeské. Hotové připravené těsto vydrží v chladničce několik týdnů, můžete péct okamžitě, jakmile budete mít chvilku volného času. Stačí přidat jen několik přísad. Dnes nabízíme recept na neobvyklé perníkové zázvorky a jednoduché dortíky.
Co je potřeba
Na základní těsto:
- 1 kg krupicového cukru
- 500 g tekutého medu
- 900 ml vody
- 50 g marmelády
- 2,20 kg hladké pšeničné mouky
- 25 g perníkového koření (i koupené)
Na zázvorky:
- 500 g základního těsta
- 1 žloutek
- 5 g amonia
- 50 g hladké mouky
- 1 polévková lžíce mletého zázvoru
- cukr moučka, bílek a citronová šťáva na polevu
Na dortíčky:
- 500 g základního těsta
- 1 žloutek
- 5 g amonia
- 250 g loupaných sekaných mandlí
- 7 g koření (směs kardamonu, muškátového ořechu a skořice)
- čokoláda a mandle na ozdobu
Základní perníkové těsto si udělejte nejméně týden dopředu, před plánovaným zpracováním. 100 g krupicového cukru roztavte na karamel, rozřeďte 900 ml horké vody, přidejte med, marmeládu a zbývajících 900 g cukru. Nechte přejít varem, ihned odstavte a nechte zchladnout na 30 °C. Pak vmíchejte mouku s kořením. Rukama vypracujte tužší lepivé těsto. Zabalte do potravinářské folie a nechte v chladu rozležet.
Vypracované těsto rozdělte na 5 dílů a každý díl rozválejte přes celý plech na pruh o síle 5 mm. Pečte na plechu vyloženém papírem na pečení při teplotě 200 °C přibližně 10 minut. Troubu během pečení neotvírejte, těsto by kleslo. Při pečení s amoniem se uvolňuje čpavek, nelekněte se proto neobvyklého zápachu. Při přesném dávkování cukrářského droždí (amonia) není čpavek z hotového pečiva cítit.
Diskuze k článku