Jak upéct nádivku na Velikonoce | recept
Velikonoční nádivka | recept. Velikonoční nádivka se podávala na Bílou sobotu k obědu. Nádivka má mnoho krajových názvů, např. sekanice nebo hlavička. Nenajdete stejný recept, nádivka se v každém kraji připravuje jinak. Společné je na ní jen to, že se jedná o směs vajec, masa a zelených bylinek. Do nádivky se přidává pečivo nakrájené na kostky, jinde krupice. Návod a rozpis berte jako orientační, takto se nádivka peče u nás doma.
Co je potřeba
- vepřové maso (ramínko, libový bůček)
- uzené maso (krkovice)
- den staré rohlíky
- 10 vajec
- sůl
- pepř
- zelené bylinky (kopřiva, popenec, pažitka, petržel, nať jarní cibulky)
- vývar z masa
- 3 stroužky česneku (nemusí být)
- špetka muškátového květu
- sádlo a strouhanka na vymazání plechu
Množství surovin si upravíme podle toho, kolik nádivky chceme udělat a také podle toho, kolik v ní chceme masa. Pravidlo je, že na 1 vejce připadá 1 rohlík. Nádivka na fotografiích je ze 12 rohlíků a 12 vajec. Do nádivky se přidává několik druhů masa, může být i jehněčí nebo hovězí. U nás se dělá jen z uzeného a vepřového. Každý druh masa se uvaří zvlášť ve vodě. Zbylý vývar použijeme v kuchyni na přípravu polévek, omáček nebo na podlévání rizota.
Uvařené a vychladlé maso nakrájíme na kostičky. Množství masa si určíme podle toho, jak vydatnou nádivku chceme mít. Den staré rohlíky, žemle nebo chlebíčkovou veku také pokrájíme na kostky a zvlhčíme je vývarem. Z vajec oddělíme žloutky a bílky. Žloutky přidáme k rohlíkům a bílky dáme stranou, budeme z nich šlehat sníh. Zelené bylinky opláchneme tekoucí vodou a pokrájíme nadrobno. Všechny připravené suroviny promícháme, okořeníme květem, pepřem, česnekem a osolíme. Výsledná směs musí být dostatečně provlhčená, nesmí tam být suché kousky pečiva.
Varování
Žlučníkáři pozor! Moje první žlučníková kolika byla po teplé nádivce, garantuji nezapomenutelný zážitek!
Diskuze k článku