Jak upéct borůvkové koláče | recept
Náš recept: Borůvkové koláče by se mohly směle zařadit do „zlatého fondu česko-moravské kuchyně“, kdyby nějaký existoval. Borůvkové koláče je možno péci po celý rok, nejlépe ovšem chutnají začátkem léta, kdy je onen „čas borůvkových koláčů“. Jsou různé předpisy i způsoby, jak upéct borůvkové koláče. Přinášíme jednu z možností. Inspirujte se v kuchyni i Vy.
Co je potřeba
Borůvky (čerstvé nebo mražené)
Suroviny na těsto
Perník, drobenka
Kuchyňské vybavení, trouba
Borůvkové koláče jsou jemné pečivo zhotovené z kynutého těsta a čerstvých, případně zmrazených borůvek. Na rozdíl od buchet jsou borůvky na povrchu koláčů. Koláče s borůvkami mají kulatý tvar, optimální velikost po upečení je asi do deseti centimetrů. Borůvky pouštějí hodně šťávy, tak i z toho důvodu mívají borůvkové koláče nějakou „posypku“. Jednodušší způsob je upéct borůvkový koláč jako jeden kus – v kulaté formě nebo na plechu („haferový frgál“).
Nejprve připravíme borůvky: přebereme je, zbavíme poškozených plodů, zelených lístků, příliš dlouhých stopek a jehličí. Borůvky před pečením koláče neproplachujeme, zvodnatěly by. Jestliže budeme používat mrazené borůvky, vyndáme je z mrazáku, aby povolily, ale nerozmrazujeme je. Kompotované borůvky nejsou příliš vhodné, pečením by se změnily na kaši.
Půl kilogramu prosáté polohrubé mouky (může být i napůl s moukou hladkou) smícháme se 120 gramy pískového cukru, jedním vanilinovým cukrem, kůrou z poloviny kartáček omytého citronu, čtvrt lžičkou soli. Z deci mléka, jedné lžíce moučné směsi a poloviny balíčku kvasnic připravíme kvásek. Do mouky vlijeme vzešlý kvásek, přidáme dva žloutky, decilitr smetyny a přilijeme 125 (půl kostky) rozpuštěné Héry nebo podobného tuku na pečení.
Vařečkou nebo hnětačem vypracujeme hladké těsto. Kdyby bylo příliš tvrdé, přikápneme mléko, ale opatrně. Těsto musí být měkké, ale ne rozbředlé. Správné vypracování těsta je jedním z pilířů přípravy: musí být hladké, lesklé a nesmí se lepit na stěny zadělávací mísy (nebo nádoby). Těsto zakryjeme čistou utěrkou a necháme asi půl hodiny kynout
Ze 100 gramů hrubé mouky, 100 gramů moučkového cukru, lžičky mleté skořice a 50 gramů pravého másla vypracujeme drobenku (žmolenku, moučku). Otázka použití druhu mouky na žmolenku bývá předmětem veselých sporů – podle zvyklostí jednotliví kuchaři používají všechny druhy pšeničné mouky, takže na tom tolik nezáleží. Nastrouháme kousek perníku na vaření nebo několik rumových perníčků (perník nemusí být).
Z vykynutého těsta vykrajujeme stejně velké kousky, rukou je zakulatíme a dlaní rozmáčkneme na ploché kotouče. Přeneseme je na tukem dobře vymazaný plech. Klademe je asi dva centimetry od sebe. Najdeme si vhodnou skleničku nebo jiný hygienicky nezávadný předmět s kruhovou základnou, jejíž průměr bude asi o dva centimetry menší než koláčky.
Diskuze k článku