Jak udělat květákové karbanátky | recept
Recept na květákové karbanátky. Květákové karbanátky jsou jednoduché rychlé jídlo, do jehož přípravy se mohou pustit i méně zkušení kuchaři – výsledek bude s největší pravděpodobností dobrý. Přinášíme návod, jak udělat květákové karbanátky, aby byla jejich příprava „sázkou na jistotu“.
Květákové karbanátky jsou dva až tři centimetry vysoké bochánky (pavézky, „řízečky“), co možná pravidelně vytvarované z hmoty, kterou tvoří především ovařený květák, vejce a strouhánka. Květákové karbanátky se obalují v tak zvaném trojobalu nebo jen ve strouhánce a smaží se ve vyšší vrstvě tuku. Lze je konzumovat teplé i studené.
Do květákových karbanátků lze přidat i jiné druhy zeleniny, sýr, uzeninu či mleté maso, ale jen v takovém množství, aby převládající chuť květáku nebyla přehlušena. Místo obvyklé strouhánky z bílého pečiva je možno květákové karbanátky zahustit strouhánkou z chleba či celozrnného pečiva nebo ovesnými vločkami. Pro lidi s bezlepkovou dietou můžeme květákové karbanátky zahustit kukuřičnými vločkami nebo kukuřičnou moukou.
Velký květák (nebo dva tři menší) důkladně omyjeme a očistíme (pozor, v květáku od zahradníka nebo farmáře se mohou ukrývat vajíčka nebo i housenky běláska zelného). Květák rozdělíme na růžice nebo nakrájíme na kusy (je to jedno) a v mírně osolené vodě uvaříme do poloměkka. Vaříme-li zároveň nějakou polévku, použijeme vody z květáku do vývaru – masového i zeleninového.
Ovařený květák necháme okapat a vychladnout (aby se s ním snadněji pracovalo). Květák umeleme na masovém strojku. Jestliže strojek nemáme, můžeme ovařený květák nastrouhat na struhadle s hrubými očky nebo rozsekat na velmi jemné kousky. V případě sekání je třeba věnovat zvýšenou pozornost květákovým košťálům, abychom dobře posekali i tuhá vlákna.
V masovém mlýnku spolu s květákem umele jednu menší cibuli. Jestliže květák strouháme, nebudeme cibuli strouhat, ale nasekáme ji (strouháním cibule hořkne). Chceme-li do květákových karbanátků přidávat jiné ingredience, pomeleme je zároveň s květákem. Poznámka: Maso musí být předem tepelně upravené, syrové maso by se v květákových karbanátkách neprosmažilo.
Do namleté hmoty přidáme dvě až tři vejce a tolik strouhánky, aby vzniklo tvárné, ovšem ne příliš tuhé těsto. Okořeníme trochou soli (opatrně, snadno se přesolí) a mletým pepřem, případně trochou drceného kmínu nebo majoránky. Žádných exotických koření není třeba, květákové karbanátky mají svou osobitou chuť, kterou je škoda výrazným kořením „přebíjet“.
Z těsta tvarujeme asi dva centimetry vysoké bochánky, které dále můžeme obalit v mouce, vejcích a strouhánce, a nebo jenom v samotné strouhánce. Bochánkům dáváme pokud možno ekonomický tvar, abychom jich při smažení na pánev vložili co nejvíc (na kulatou pánev okrouhlý tvar, na hranatou pánev oválky nebo pavézky).
Květákové karbanátky vkládáme do vyšší vrstvy rozehřátého oleje a zvolna smažíme po obou stranách. Jestliže jsme zvyklí smažit ve fritovacím hrnci, postupujeme podle návodu k použití. Během smažení květákové karbanátky trochu „vyskočí“ – způsobuje to přidané vejce – a trochu zmenší plochu (odpařuje se voda).
Diskuze k článku