Jak si vypěstovat čerstvý zázvor
Zázvor všichni jistě dobře znáte. Je to velmi zdravá rostlina, z níž se používá oddenek. Chuť zázvoru je velmi specifická a štiplavá. Pokud se chcete o této rostlině dozvědět více, přečtěte si následující článek, kde mimo jiné naleznete i postup, jak si vypěstovat čerstvý zázvor doma. Domácí pěstování zázvoru je velmi jednoduché.
Co je potřeba
- oddenek s klíčky (běžněji se u zázvoru používá pojem kořen)
- širší květináč
- substrát
- voda na zalévání
- organické hnojivo
Zázvor lékařský je vytrvalá tropická rostlina, která se pěstuje zejména v Číně a Indii. Používá se jako koření v čínské či indické kuchyni, kde je součástí mnoha pokrmů. Také si z něj však můžete připravit čaj (recept na zázvorový čaj zde: Jak uvařit zázvorový čaj | recept), sirup (recept na zázvorový sirup zde: Jak vyrobit domácí zázvorový sirup | recept) nebo třeba limonádu. Vyzkoušejte i zázvorové bonbony podle našeho receptu, jenž naleznete zde: Jak vyrobit domácí zázvorové bonbony | recept.
A jak si zázvor doma vypěstovat?
Potřebujete čerstvý oddenek zázvoru, na kterém by měly být patrné klíčky. Z oddenku uřízněte jednotlivé části (vždy s alespoň 1 klíčkem) ve velikosti asi 2-3 cm. Oddenek koupený v obchodě bývá napuštěn látkami, které působí právě proti klíčení. Proto kousky zázvorového oddenku nejprve na noc namočte do teplé vody.
Zázvor můžete pěstovat doma jako pokojovou rostlinu, kterou je možné letnit. Přeneste ji však domů ještě před prvními mrazíky. Zázvor nesnese mráz a průvan.
Asi po 3-4 měsících lze sklízet první úrodu. Substrát odhrňte a kousek oddenku odřízněte, zbytek však v květináči nadále ponechte. Větší úrody se pak dočkáte, jakmile rostlině seschnou listy, což trvá zhruba dalších 6 měsíců. Poté vyndejte ze země celý oddenek, ze kterého však můžete kousek opět odříznout a zasadit.
Tipy
- Pro pěstování zázvoru se výborně hodí směs zeminy se zahradním kompostem.
- Pokud máte v místnosti, kde zázvor pěstujete, příliš suchý vzduch, pomůže, když budete rostlinu pravidelně rosit.
Varování
Se zaléváním opatrně, abyste rostlinu nepřelili.
Diskuze k článku