Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit zdravější pohoštění na masopust

Jak připravit zdravější pohoštění na masopust

Jak připravit zdravější pohoštění na masopust | rady a tipy. Blíží se masopust a s ním spojené hodování. Jestliže nechcete během masopustu přibrat, není příliš vhodné konzumovat velké množství tučných a sladkých pokrmů. Přečtěte si naše rady, jak připravit zdravější pohoštění na masopust, které naleznete na následujících řádcích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Masopust v minulosti probíhal od Tří králů až do Popeleční středy a býval zejména svátkem hodování a zabijaček, po kterém nastával dlouhý půst, který se držel až do Velikonoc. V současné době není termín masopustu jednoznačně určen, jedná se však o období oslav spojených např. s průvodem masek, maškarními bály, ale také s hodováním a popíjením alkoholických nápojů.

2

A jak připravit zdravější pohoštění na masopust?

Mezi sladké pokrmy konzumované během masopustu patří zejména koblihy, šišky či boží milosti smažené na sádle či oleji. Určitě neprohloupíte, pokud bílý cukr nahradíte cukrem třtinovým či jiným sladidlem. Místo bílé pšeničné mouky pak použijte celozrnnou špaldovou mouku. Koblihy, šišky i boží milosti můžete místo smažení upéct v troubě s minimem tuku, čímž ušetříte mnoho kalorií. Recept na lehčí masopustní koblihy pečené v troubě naleznete zde: Jak připravit lehčí celozrnné koblihy | recept.

3

Místo škvarků či slaniny si pak můžete zkusit uvařit raději kvalitní domácí šunku. V dnešní době lze pořídit šunkovar a snadno si tak uvařit kuřecí, krůtí i vepřovou šunku pouze z masa, soli, pragandy, oblíbeného koření, trochy medu a vody. Na internetu naleznete mnoho receptů na domácí šunku

Vepřový bůček se zelím pak zkuste nahradit vepřovou panenkou, která se skvěle hodí i pro dietní jídelníček, podávejte ji třeba s dušenou či grilovanou zeleninou.

4

Masopustní vepřový guláš pak nahraďte kuřecím či krůtím gulášem zahuštěným bramborou. Podávejte jej třeba s celozrnným pečivem nebo těstovinami.

5

Přesto je vhodné po masopustu (nebo obecně na jaře) na nějaký čas jídelníček odlehčit, tak jako to dělali naši předkové. Základem by mělo být vyřazení masa a tuků, omezte však pokud možno také mléčné výrobky, bílý cukr a pšeničnou mouku. Jezte hlavně vařené obiloviny, čerstvou a kvašenou zeleninu, ovoce a luštěniny, hodí se také zeleninové i ovocné šťávy. Do stravy pak výše zmíněné potraviny zařazujte pomalu a postupně.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.