Jak připravit rychlou verzi zdraví prospěšného Kimči | recept
Jak připravit rychlou verzi zdraví prospěšného Kimči | recept. Pikantní fermentovaná zelenina původem z Koreje zažívá v současné době celosvětový boom. A není se čemu divit. Spojení pekingského zelí, bílé ředkve a mrkve s poměrně výraznou zálivkou, vytvoří dohromady s ostrým čili, česnekem a zázvorem opravdu jedinečnou specialitu plnou chutí i vitamínů.
Co je potřeba
- 1 kg čínského zelí
- 300 g bílé ředkve
- 1 velká mrkev
- 3 jarní cibulky
- 3 lžíce soli
- 4 stroužky česneku
- 2 cm zázvoru
- 1 čili paprička (velikost zvolte dle své chuti a odvahy)
- 1 lžíce třtinového cukru
- 2 lžíce rybí omáčky
- 3 lžíce rýžového octa
Takto ochucenou zeleninou naplňte čisté sklenice. Sklenice neplňte až úplně po okraj, jelikož při kvašení by šťáva přetekla. Rovněž buďte obezřetní, aby ve sklenici nezůstaly žádné vzduchové bublinky. Tomu předejdete tím, že při plnění budete zeleninu řádně stlačovat.
Naplněné sklenice uzavřete víčkem a nechejte v pokojové teplotě do druhého dne odstát. Víčko zcela nedotahujte, nastartujete tím proces kvašení. Druhý den víčko dotáhněte a připravené kimči přesuňte do lednice, kde jej nechejte 2–3 dny odležet.
Pikantní kimči si můžete vychutnat v podstatě s čímkoliv. Co víc, je úžasné i samotné. Zcela určitě jej ale oceníte k pečenému či grilovanému masu.
Tipy
Jelikož u Kimči není striktně dáno jeho složení, doporučím vám jednu úžasnou, byť netradiční kombinaci s jemnější chutí. Té dosáhnete pouhou výměnou čínského zelí, mrkve a bílé ředkve za květák, kedluben a sladké jablko. Od každého bude stačit jeden kus s tím, že květák nakrájíte na plátky a kedluben s jablkem na tenké sirky. Ty můžete rovněž i nahrubo nastrouhat.
Diskuze k článku