Jak pěstovat a využít vodnici
Brukev řepák, známá jako vodnice, je druh kořenové zeleniny, která má krátkou vegetační dobu a dá se tudíž vypěstovat poměrně rychle (a také snadno). Navíc jí nevadí chladnější teploty, proto se může vysévat až do konce srpna. Její další předností je pak nízká energetická hodnota a všestranné využití v kuchyni – v dřívějších dobách se používala především jako příloha, nalezne však i jiná uplatnění. S výsevem i dalším postupem při pěstování a s možnostmi zpracování a využití vás seznámí následující řádky.
Co je potřeba
Vodnice obsahuje velké množství vody, jak je patrno již z jejího názvu. Nalezneme v ní však i dostatek vlákniny a celou řadu vitamínů (např. vitamín C) a minerálů (zejména vápníku). Bulvičky mají výbornou chuť (podobá se kombinaci kedlubnu a ředkvičky) a jen málo kalorií.
Jak vodnici pěstovat
Tato kořenová zelenina se pěstuje ze semínek, která můžeme na záhon vysít v období od března do konce srpna (odrůdy s kulatými plody jsou vhodné pro jarní výsevy, podlouhlé pak pro letní výsev a pozdní podzimní sklizeň).
Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 25–40 cm od sebe (v závislosti na odrůdě) a po vzejití je vyjednotíme na 10–15 centimetrů. Do vzejití rostlin je třeba udržovat půdu vlhkou, a vzhledem k náchylnosti k napadení dřepčíky, je vhodné záhon přikrýt bílou netkanou textilií (ta navíc udrží potřebnou vláhu a chrání mladé rostlinky před prudkým sluncem).
Pro správný růst vyžaduje plné slunce a pravidelnou zálivku, jinak nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro její pěstování by měla být nejlépe hlinito-písčitá, dostatečně propracovaná a spíše mírně zásaditá. Dařit se jí bude v půdě úrodné, avšak ne čerstvě vyhnojené. Záhon občas odplevelíme a okopeme.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, vodnice se již dlouhou dobu používá jako příloha – menší bulvičky se vaří v celku zhruba 20–30 minut a podávají se s máslem jako vařené brambory. Větší bulvičky je možné taktéž uvařit v celku a posléze z nich připravit pyré. Hodí se rovněž k pečení, smažení, pro přípravu placek i pod maso. Mladé plody lze přidat v syrovém stavu do salátů či pomazánek.
Tipy
V kuchyni (např. do salátů či pro přípravu „špenátu“) se dají využít i lístky vodnice – použijte klidně vyjednocené rostliny. Vodnici pro sklizeň menších bulviček a listů lze pěstovat i v nádobách na balkonu či terasu, případně v truhlíku za oknem.
Vodnice má mnoho léčivých účinků a využívá se zevně (třeba proti akné) i vnitřně (např. ve formě sirupu proti suchému kašli).
Diskuze k článku