Jak zpracovat kdoule na kompot a sladký domácí likér | 2 recepty
Kdoule, plody kdouloně obecné oceníte zejména ve formě želé, džemu či ovocné pasty. Na syrovém ovoci si nepochutnáte, nehodí se totiž ke konzumaci. Kdoule se pomalu vrací na výsluní a občas se objeví i na farmářských trzích. Pěstuje se i jako okrasný stromek v zahradách. Kdysi byla oblíbeným ovocem a symbolem lásky a plodnosti. Některé prameny dokonce uvádějí, že jablko, které podala Eva Adamovi v ráji, byla právě kdoule. A slovo marmeláda původně označocevalo kdoulový džem, v portugalštině je kdoule marmelo.
Do následujícího článku jsme zařadili dva nepříliš známé recepty na zpracování kdoulí. Teď je ten správný čas na jejich sklizeň.
Kdoule – zapomenuté ovoce
Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je ovocný a stejně tak okrasný strom nebo keř z oblasti Kavkazu a Persie z čeledi růžovitých. Na jaře kvete velkými, krásnými, bílými až narůžovělými květy, které hojně navštěvuje hmyz. Plody jsou aromatické kulaté až hruškovité plstnaté malvice, v plné zralosti vonící, se sytě žlutou barvou. Jsou velmi tvrdé a nehodí se pro přímý konzum. Vyrábí se z nich marmeláda, želé, ovocná pasta, mohou se zapékat, vařit a dříve je babičky dávaly do skříní k prádlu (zralé plody silně voní). Kdoule obsahují asi 10% podíl cukru (fruktózy), silice, slizy, kyseliny, třísloviny, vlákninu a mají vysoký obsah pektinu. Jsou také zdrojem některých minerálních látek a vitamínů, za zmínku stojí draslík, vápník, železo, měď a fosfor, vitamín C, B a provitamín A. Olej ze semen kdoulí má podobné složení jako slunečnicový olej. Kdoule se sklízí co nejpozději na podzim.
Kdoule se často zaměňují s kdoulovcem japonským. Liší se červenou barvou květů a menšími plody s nevalnou chutí. Plody kdoulovce také lze kuchyňsky využít, ale výrobky zdaleka nedosahují kvality těch vyrobených z „pravé kdoule“.
Kdoulový kompot – recept
Co je potřeba:
- 6 zralých kdoulí
- 3 citrony
- 1 kg cukru
- 500 ml suchého bílého vína
- 2 vanilkové lusky
- 2 l vody
Technologický postup:
Do hrnce dejte vodu s vínem a šťávou z jednoho citronu. Kdoule otřete suchým hadříkem, abyste je zbavili chloupků, odstraňte jaderníky, nakrájejte je na tenké plátky a přidejte do hrnce. Po přidání všech kdoulí přidejte rozčtvrcené citrony a pomalu přiveďte k varu. Povařte asi 20 minut, dokud kdoule nezměknou. Pak ovoce sceďte a rozdělte do sklenic. Vařený likér nalijte zpět do hrnce, přidejte cukr a vanilkové lusky. Přiveďte k varu a 10 minut vařte. Pak horký sirup nalijte na ovoce a sklenice uzavřete. Před konzumací alespoň jeden den počkejte.
Tip: Sirup se dá ředit vodou na osvěžující nápoj, přidávat do čaje místo cukru, kdoule se použijí jako džem.
Kdoulová ratafia – recept na sladký likér
Ratafia je tradičně sladký likér ochucený mandlemi, třešněmi nebo broskvovými peckami, které mohou nápoji dodávat mírnou toxicitu. Tento recept vznikl úpravou receptu z 18. století uvedeného v knize Vincenta la Chapella The Modern Cook.
Co je potřeba:
- 2 kdoule
- 750 ml brandy
- 150 ml vody
- 300 g cukru
- svitek skořice
- 10 hřebíčků
Technologický postup:
Kdoule nastrouhejte a vložte do zavařovací sklenice. Ve vodě svařte koření s cukrem. Roztok nechte vychladnout, potom nalijte na kdouli a přidejte brandy. Pořádně protřepejte. Po třech měsících sceďte do lahví a před konzumací nechte další tři měsíce proležet.
Tipy
Určitě byste neměli přehlédnout tyto články související s tématem:
Ze starého receptáře: Jak zpracovat kdouli
Dva návody v jednom: Rosol a marmeláda z kdoulí
Několik receptů pohromadě: Jak využít kdoule
Diskuze k článku