Jak zpracovat angrešt | recepty
Angrešt | recepty. Zpracovávat angrešt lze několika způsoby. Angrešt můžete konzumovat zasyrova přímo z keře, kdy je zřejmě nejchutnější, ale i nejzdravější. V kuchyni je možné angrešt kompotovat, zpracovávat na džem nebo mošt, aniž by ztrácel některé své velice prospěšné vlastnosti. Angrešt se uplatňuje i v léčitelství ke konzumaci dospělými i dětmi, jelikož má málo kalorií a hodně vitamínu C, který vám zajistí pouhými dvěma sty gramy polovinu doporučené denní dávky tohoto vitamínu. Zpracovávat můžete však i listy angreštu. Ze zdravých, v teplém stínu usušených lístků si spařením můžete připravit skvělý čaj, který má protizánětlivé účinky a zklidňuje organismus žen před začátkem menstruace. Některé recepty na zpracování angreštu mohou být inspirativní i pro vás.
Angreštová zavařenina | recept
Použijete 700 g čerstvého angreštu bez stopek a bubáků důkladně propláchněte kuličky překrojte na poloviny. V hrnci je pak zasypte cukrem, přidejte kus celé skořice a 8 hřebíčků a za stálého míchání nechte pět minut mírně vařit. Horký obsah pak nalévejte do zavařovacích sklenic, které uzavřené otočte víčky dolů. Po vychladnutí sklenice uložte do sklepa nebo jiné chladné místo.
Angreštový rosol s rybízem | recept
K 900 gramům angreštu přidejte 600 g rybízu a 1 kg želírovacího cukru. Vše rozmačkejte a promíchejte, přilijte asi 250 ml vody a nechte zlehka vařit 30 minut až do rozvaření ovoce.
Angreštový kompot | recept
Nálev na angreštový kompot připravíte z 1 litru vody a 500 g cukru a teplým jím zalévejte kuličky ve sklenicích, které po uzavření sterilujte 20 minut při 80 °C.
Angreštová marmeláda s malinami | recept
Angrešt vložte do kastrolu, podlijte vodou a duste do měkka. Pak prolisujte přes síto nebo umelte v mlýnku na ovoce. Protlak postupně odpařujte na třetinu objemu, přidejte cukr a vařte za stálého míchání, až marmeláda zrosolovatí. Pak ji nalijte do sklenic a po uzavření obraťte dnem vzhůru až do vychladnutí.
Diskuze k článku