Co je potřeba

saponát
hadřík
nářadí
kbelík s teplou vodou
olej, vazelína

1

Postarat se o zazimování jízdního kola znamená, že kolo očistíme od všech nečistot, uděláme revizi kola a kolo zavěsíme na háky do místnosti se stabilní teplotou. Začneme očištěním od špíny. Abychom se dostali do méně přístupných částí, vyjmeme obě kola, aby nám zůstal pouze rám.

2

Nejdříve kolo důkladně omyjeme. K tomu nám bude postačovat hadřík, kbelík s vodou a saponát - třeba jar. Na více znečištěné části můžeme použít odmašťovadlo. Řetěz očistíme obyčejnou naftou. K důkladnému očištění řetězu můžeme použít tzv. pračku na řetěz. Dáme si záležet na méně přístupná místa, například za přehazovačkou. Poté omyjeme rám, vidlice a jiné části kola.

3

Po očistě kola by měla následovat prohlídka jízdního kola. Špína mohla skrýt různé praskliny a poškození materiálu. Prohlédneme oba pláště kol. Ty mohou být popraskané nebo mohou mít různé trhliny. Opotřebený plášť vyměňte. Zkontrolujte pohmatem napětí drátu ve výpletu kol. U brzd zkontrolujte opotřebení bzrzdových gumiček. Na bzrzdový kotouč a ani destičky by se neměl dostat olej.

4

Jakmile jsme hotovi s kontrolou kola, měli bychom přistoupit k namázání jednotlivých částí jízdního kola. Promažeme především řetěz, čepy řadicích mechanismů a lanka. Vazelínou potřeme místa, u kterých je třeba snížit tření. Například u pedálů, náboje. Vnitřní nohy odpružené vidlice a zajíždějící část tlumiče rovněž namažeme silikonovým olejem. Přebytečné mazivo otřeme.

5

Teď máme kolo namazané a zakonzervované. Nyní kolo umístíme do místnosti, kde je stabilní teplota. Pokud takovou místnost nemáme, budeme se muset spokojit se sklepem nebo kůlnou. Kolo bychom měli zavěsit. V případě, že bychom kolo opřeli pouze o zeď, vlivem teploty a tíhou se můžou kola deformovat, na jaře pak bude jízdní kolo nepojízdné. Duše mírně vyfoukneme, popřípadě je nenecháváme plně nafouknuté. Ještě před pověšením zařaďte tak, aby obě pružiny přehazovaček byly ve staženém stavu.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (2 votes)