Jak zavařovat švestky | recept
Švestky jsou ovocem babího léta, nejenže jsou velmi chutné, ale obsahují i spoustu vitamínů a blahodárných látek. Konzumace švestek vám může pomoci s dnou, revmatem, krvetvorbou, látkovou přeměnou, zdravou hladinou cholesterolu, a také s ledvinovým, kardiovaskulárním či jaterním onemocněním. Švestky jsou také nejlepším přírodním projímadlem. Víte, jak si toto skvělé ovoce uchovat i v zimním období? Rozumné řešení pro jejich uchování je zavaření.
Co je potřeba
- 2 kilogramy švestek bez pecek
- 1 litr vody
- 400 gramů pískového cukru
- 2 tyčinky skořice
- citrónová kůra
- 4 lžíce citrónové šťávy
- 4 lžíce rumu (tuzemáku)
- 4 hřebíčky
- 3–4 celé kousky badyán
- pekáč s vodou
- sporák a trouba
- sklenice na zavařování, víčka, utěrka
Švestky, které chcete použít do kompotu, by měly být bez vad (bez zvrásnění, plísně, hniloby). Švestky proto pečlivě vybírejte. V následujícím kroku pak švestky důkladně operte ve studené vodě a vypeckujte.
Na plotnu postavte hrnec, do něhož nalejete litr vody, vysypete 400 gramů pískového cukru a vložíte 2 tyčinky skořice, citrónovou kůru, šťávu, hřebíček a rum. Gurmáni mohou zaměnit hřebíček za badyán. Vše dobře svařte (minimálně 10 minut) a následně nechte vychladnout.
Mezitím si důkladně omyjte kompotové sklenice a víčka. Nechte je okapat, případně je vytřete do sucha a připravte na plnění švestkami.
Suché a čisté sklenice naplňte vypeckovanými švestkami.
Naplněné sklenice švestkami zalijte vychlazeným nálevem.
Vrchní část sklenic otřete, přiložte víčko a důkladně uzavřete. Pomoci si můžete i speciálním víčkovačem, který je v tomto období běžně k dostání i v supermarketech a v prodejnách s ovocem a zeleninou.
Zavíčkované sklenice postavte vedle sebe do plechového pekáče, kam následně vlijte studenou vodu do výšky cca 2 cm ode dna.
Pekáč potom i se sklenicemi vložte to předehřáté trouby na 175 °C a zavařujte do té doby, dokud se ode dna sklenice nezačnou uvolňovat bublinky, což trvá přibližně 40 minut.
Troubu pak vypněte a sklenice se švestkami nechte vychladnout.
Diskuze k článku