Jak zavařovat okurky alá znojemské: rychle a bez přípravy láku | recept
Zavařování okurek a nezaměnitelná vůně kopru patří v mnoha rodinách k sezónnímu rituálu, který nelze vynechat. Ale možná, že také patříte k těm, kteří přípravu láku na okurky co do množství neodhadnou a zbude ho tolik, že nevíte co s ním? Anebo ještě horší a zcela opačná varianta, že vám nálev nestačí? Netrapte se s tím a raději nedělejte nálev žádný. Následující návod na zavařování okurek vám napoví, že to jde i jinak. Jednoduše, rychle a zábavně. Do každé zavařovací sklenice dejte to samé - okurky, koření, sůl, cukr, ocet a zalijete studenu vodou. Po klasickém způsobu zavaření s mámivou vůní kopru bude výsledkem povědomá, a jak jinak než výborná chuť znojemských okurek.
Co je potřeba
Do jedné sklenice:
- okurky
- 5 kuliček černého pepře
- 3 kuličky nového koření
- 3 hřebíčky
- 1 bobkový list
- 1 lžička hořčičného semínka
- 1 lžička soli
- 2 lžičky cukru
- 4 ks sacharinu
- plátky cibulky, kolečka mrkve, kopr, křen
- 1 dcl 8% octa (necelé)
- studená voda
Umyté a dobře očištěné (za pomoci kartáčku je dobře zbavíte všech nečistot) okurky naskládáme do sklenic a proložíme kolečky mrkve, cibule, koprem, případně i křenem, hořčičným semínkem.
Připravíme si koření a všechny ostatní ingredience. Dáváme je do sklenic tím systémem, že začneme jedním druhem koření, dáme do všech sklenic a pokračujeme dalším. Právě tak sůl, cukr, sacharin a ostatní ingredience. Jen tak máme jistotu, že jsme některou sklenku nevynechali a neošidili třeba o nové koření, další o sůl a podobně. Naposledy dáme ocet a končíme zalitím studenou vodou.
Naplněné okurkové sklenice zavíčkujeme a protřepeme, zároveň obracíme dnem vzhůru a zpět, abychom zamíchali na dně usazenou sůl a cukr. Uzavřené sklenice sterilujeme ve vodní lázni 15 minut při teplotě 90 °C, pak se mohou dát zchladit do studené vody, stačí na teplotu 30 - 40 °C. Osvědčená metoda sterilování okurek je i v troubě na plechu s vodní lázní.
Diskuze k článku