Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zateplit luxfery | rady

Jak zateplit luxfery | rady

Jak zateplit luxfery | rady. Byly doby, kdy se bez luxfer skoro nestavělo, průhledné, barevné, nad dveřmi, u schodišť, v domech soukromých i kulturních atd. Jenže dnes se začíná myslet jinak a zateplovat. Luxfery jsou skleněné tvárnice, tzv. sklobetonky, které se vyrábějí ze dvou shodných skleněných částí, které se ještě za tepla spojují. Tím se mezi nimi tvoří vzduchotěsná kapsa s mírným podtlakem. Zateplení v místě osazeném luxferami lze řešit několika způsoby.

1

1. Nejefektivnější a nejradikálnější izolací luxferových stěn je jejich vybourání a instalace třeba plastového nebo pevného okna. Okno může být i menší, zbytek plochy se dozdí. Díky lepší světelnosti oken proti luxferům nedojde ke snížení osvětlení interiéru, ale zmenší se ztráty tepla.

2. Jednoduchou úpravou třeba v garážích je natřít luxferovou stěnu z jedné strany barvou či překrýt obkladem. Z druhé strany pak nalepíme zateplení. Jde sice o lacinou úpravu, ale esteticky asi nejhorší.

3. Před luxferovou stěnu můžeme předsadit stěnu z dutinkového polykarbonátu, kterou koupíme pod obchodní názvem např. jako Makrolon, Lexan aj. Nejlepší je použít čiré dvouvrstvé desky o síle 10 mm. Nezasáhneme tak do interiéru a vzhled budovy zůstane zachován, navíc se zvýší odolnost stěny proti rozbití. Jde také o levnou úpravu.

4. Před luxferovou stěnu lze postavit další obdobou stěnu současně se provedením zateplení obvodových stěn. Je to řešení nevyhovující z hlediska tepelně technického.

5. Luxferovou stěnu můžeme osadit i zevnitř, ale protože zde zůstanou tepelné mosty, je tato metoda energeticky málo vhodná. Obdobným řešením je prosklení z vnitřní strany. Původní konstrukce bude zachovaná, ale bude problém vyřešit rosení vnitřních stran.

6. Luxfery mají podle zarytých předsudků špatné tepelné vlastnosti, opak je však pravdou. Chyba není v luxferech, ale v jejich osazení a vznikem tepelných mostů. Špatnou vlastností je také rosení, které je ale velice závislé na interiérových podmínkách objektu. Tato negativa zle také zlepšit tím, že pod luxferové okno postavíme malý radiátor. Ten vytvoří podle stěny tepelnou clonu a tím zamezí rosení, navíc bude plochu vysušovat.

7. Další variantou je eliminace nepřerušeného tepelného mostu v konstrukci. To můžeme udělat pomocí temperování konstrukce luxferové stěny prostřednictvím topných elektrických kabelů s nízkou spotřebou. Je to podobné, jako ochrana okapů a dešťových svodů proti zamrzáním.

8. Luxferové stěny, okna apod. nejsou z hlediska tepelné propustnosti a rosení dnes tak populární, ale na druhou stranu nabízejí to, co žádný jiný materiál. Jsou to možnost prosvětlení stěny, vysoká bezpečnost konstrukce proti cizímu vniknutí, možnost poškození extrémními povětrnostními vlivy, velká hluková izolace, protipožární vlastnosti a v konečně i estetické vlastnosti jako originální stavební prvek. Možná jednou přijde nějaká firma, která luxfery techniky vylepší a opět se začnou používat ve velkém.

9. Pokud je luxferová stěna skutečně špatně izolovaná, můžeme ji na zimu improvizovaně zateplit dřevěným rámem s nataženou průhlednou folií (silnější igelit), někdo tvrdí, že zvenčí, jiný zevnitř. Obojí má své pro i proti.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat střešní okna | rady
Jak vybírat střešní okna | rady
Jak vybírat střešní okna | rady. Střešní okna jsou moderními doplňky, které by měly být součástí všech staveb, kde je požadavkem správné prosvětlení p…
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Jak vyměnit a opravit sádrokarton | rady
Jak vyměnit a opravit sádrokarton | rady
Jak vyměnit a opravit sádrokarton | rady. Sádrokarton byl jistě velikým zvratem ve stavebnictví, protože ulehčil mnohé práce, například zdění příček,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.