Jak využít pitulník žlutý | rady a návody
Jak využít pitulník žlutý | rady a návody. Pitulník žlutý (latinsky Galeobdolon luteum) vypadá v podstatě jako žlutá hluchavka a také se mu tak říká. Tato rostlina se opravdu řadí do čeledi hluchavkovitých, avšak tvoří samostatný rod pitulník, nepatří tudíž mezi hluchavky. Má však velmi podobné léčivé účinky – mimo jiné se používá při potížích s ledvinami či trávením.
Co je potřeba
Viz další kroky
Pitulník žlutý roste podobně jako hluchavka ve velkých skupinách. Nejčastěji tuto bylinu nalezneme na vlhkých stinných místech – např. v lužních lesích, v křovinách a příkopech, ale také na rumištích, okolo plotů apod. Vyskytuje se poměrně hojně, často v sousedství kopřiv. Pitulník dorůstá výšky zhruba 30 – 60 centimetrů a kvete v období dubna a května.
Pro léčivé účely sbíráme za slunného počasí květy i listy. Bylinu sušíme rychle, v tenkých vrstvách na dobře větraném místě a po usušení ji skladujeme v uzavíratelných nádobách v temnu a suchu.
Léčivé účinky pitulníku žlutého jsou mimo jiné následující:
- Pomáhá při onemocnění ledvin, močového ústrojí a při onemocnění dýchacích cest
- Čistí krev, detoxikuje organismus
- Napomáhá trávení
- Zmírňuje menstruační potíže (např. křeče) a gynekologické problémy
- Působí proti nespavosti a nervozitě
- Zevně léčí také kožní vyrážky, bércové vředy a křečové žíly
Způsoby užití
Vnitřně pitulník užíváme ve formě čaje. Nálev připravíme spařením byliny vroucí vodou a následným krátkým vyluhováním. Na 1 polévkovou lžíci sušených květů a listů pitulníku použijeme 250 ml vody. Čaj pijeme 1× denně v dopoledních hodinách
Silnější nálev je možné použít jako obklad při bércových vředech, kožních vyrážkách a křečových žilách.
Sedací koupel z celé sušené rostliny je pak vhodná zejména při prochladnutí, potížích s močovým ústrojím a ledvinami a také při gynekologických problémech.
Z čerstvého pitulníku lze vyrobit domácí tinkturu. Budeme potřebovat asi hrst čerstvých květů pitulníku. Nasypeme je do čisté lahve a zalijeme vodkou nebo jiným vhodným alkoholem. Bylinu necháme macerovat minimálně 2 týdny, poté tekutinu přefiltrujeme přes plátynko a přelijeme do tmavých lahviček. Užíváme 1 lžičku tinktury 2 – 3× denně po dobu 2 týdnů. Tato tinktura se používá především při potížích s ledvinami.
Tipy
Mladé listy pitulníku můžete přidat do zeleninového salátu.
Jako prevence onemocnění ledvin a močových cest se doporučuje čajová směs ze stejných dílů pitulníku žlutého, zlatobýlu obecného a svízele syřišťového.
Diskuze k článku