Jak využít olši lepkavou | rady a návody
Jak využít olši lepkavou | rady a návody. Olše lepkavá je strom, kterému se všeobecně nevěnuje velká pozornost, je však velmi rozšířen nejen u nás, ale i v celé Evropě. Má mnohostranné využití, od dřeva sloužícího k výrobě nábytku po léčebné účely. Pokud se chcete dozvědět, jak olši lepkavou využít zejména pro své zdraví, přečtěte si následující článek.
Co je potřeba
Viz další kroky
Olše lepkavá je opadavý strom, jenž velmi často lemuje břehy potok a řek, miluje totiž vlhko. Používá se mimo jiné také ke zpevnění břehů, ke zkvalitnění půdy a jako krajinotvorná dřevina.
Olšové dřevo slouží také k výrobě nábytku a v umění.
Olšové šištice, které dozrávají na podzim, se využívají v akvaristice pro úpravu vody.
Sušené listy olše lepkavé, které se sbírají na jaře v období od dubna do května, se dají využít vnitřně i zevně. Vnitřně se užívají nejčastěji ve formě čaje, jenž bojuje proti nachlazení, průjmu a horečnatým a dýchacím onemocněním. Připravuje se z 1 čajové lžičky sušených listů na 250 ml vroucí vody a pije se po lžících v průběhu celého dne.
- Pro zevní využití se připravuje odvar ze sušených listů, který slouží ke koupelím rukou a nohou proti bolesti a revmatismu. Hrst sušených listů zalijte litrem studené vody a pomalu ji přiveďte k varu. Vše krátce povařte a poté 15 minut vylouhujte. Odvar přeceďte do teplé koupele. Koupel by měla trvat alespoň 15 minut.
- Léčbu revmatismu můžete podpořit také spaním na sušených olšových listech.
- Pokud Vás trápí krvácení z nosu, zkuste jej proplachovat odvarem či nálevem z olšového listí.
Tinktura z kůry působí proti stafylokokům a nejrůznějším bakteriím. Sušená kůra (a stejně tak i šištice) se užívá také ve formě čaje.
Tinkturu z pupenů je pak možné užívat pro posílení imunity a srdce, zlepšení stavu nervového systému a paměti a také proti migrénám, bolestem zad, kloubů, svalů a proti revmatismu.
Diskuze k článku