Jak využít mateřídoušku | rady a tipy
Jak využít mateřídoušku | rady a tipy. Mateřídouška obecná je vytrvalá léčivá a příjemně aromatická bylinka, jež je známá především pro své uklidňující účinky. Pokud se chcete dozvědět, jakými dalšími léčivými účinky oplývá a také, jak ji využít v kuchyni, určitě si přečtěte následující odstavce.
Co je potřeba
Viz další kroky
Mateřídoušku obecnou ve volné přírodě nalezneme nejčastěji na slunečných místech – např. na okrajích lesů, na stráních, loukách, podél cest, apod. Určitě si ji však můžete také vypěstovat na zahradě. Její pěstování je nenáročné, vyžaduje pouze dostatečně teplé a slunné stanoviště. Lze ji vysadit třeba na skalku či bylinkovou zahrádku, ale i do nádob. Jistě vás potěší svými krásnými voňavými květy, které lákají také včely a zajímavostí je, že působí jako prevence proti včelím roztočům.
Za teplého a slunečného počasí (nejlépe kolem poledne) sbíráme kvetoucí nezdřevnatělou nať v období od května do září. Mateřídoušku sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě.
Léčivé účinky mateřídoušky jsou následující:
- Má antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé účinky.
- Uklidňuje nervový systém, odstraňuje únavu, tiší migrény a bolesti hlavy.
- Pomáhá léčit kašel, bronchitidu a astma.
- Usnadňuje trávení, působí proti průjmu.
- Zlepšuje imunitu a krvetvorbu.
- Zmírňuje menstruační a žaludeční křeče.
- Zevně léčí akné, ekzémy, hojí rány, záněty, odřeniny a další kožní potíže.
Pro léčebné účely se nejčastěji využívá ve formě čaje, který připravíme zalitím 2 lžiček sušené bylinky 250 ml vroucí vody. Mateřídoušku necháme 10 minut vylouhovat, poté čaj scedíme. Pijeme jej 2× denně při potížích.
Silnější nálev poslouží také jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní nebo jako pleťová voda na mastnou a problematickou pleť postiženou akné a proti vráskám.
Koupel připravená jako odvar (použijeme 200 g bylinky na 4 litry vody) má uklidňující účinky, navozuje spánek, ulevuje při bolestech svalů a při revmatismu.
Pokud si vypěstujete větší množství mateřídoušky, můžete ji naložit do oleje, případně si z ní vyrobit sirup či tinkturu.
Využití v kuchyni
Mateřídouška se v kuchyni hodí zejména k ochucení masa, ryb, smetanových omáček, bylinkového másla, brambor, salátů, vaječných omelet a pomazánek.
Tipy
Mateřídouška poslouží také k inhalacím při kašli, nachlazení a zánětu průdušek.
Pohankový polštářek doplněný sušenou mateřídouškou uklidní nervy a pomůže proti kašli a nespavosti. Nahřátý pomůže i dětem proti bolavému bříšku.
Podobné účinky jako mateřídouška má příbuzný tymián.
Varování
Mateřídoušky ve volné přírodě ubývá, proto ji sbírejte jen v omezeném množství. Květy odstřihněte raději nůžkami, abyste nepoškodili kořeny. Nejlepší však bude si mateřídoušku vypěstovat.
Diskuze k článku