Jak využít kyselinu mravenčí | rady a tipy
Jak využít kyselinu mravenčí | rady a tipy. Kyselina mravenčí se v přírodě nachází v mravenčím a včelím jedu a také v kopřivách. Průmyslově se vyrábí z methanolu, odtud také pramení její další název – kyselina methanová. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě kyseliny octové. Využívá se jako ekologický produkt třeba v rybářství a včelařství, ale uplatnění najde i v domácnosti. O možnostech využití této látky pojednává následující článek.
Co je potřeba
Viz další kroky
Kyselinu mravenčí seženete např. ve specializovaných obchodech s rybářskými či včelařskými potřebami nebo v obchodech s chemií. Při nákupu menšího balení v e-shopu je zpravidla možné dodání produktu přepravní službou, pro větší balení je pak většinou třeba zvolit osobní odběr. Dá se zakoupit v krmné či technické kvalitě.
Kyselina mravenčí není v EU povolena pro potravinářské účely, dříve však sloužila ke konzervaci potravin.
V ekologickém včelařství se používá jako ekologický prostředek k tlumení varroázy a nosemózy. Ředěná kyselina mravenčí slouží jako přísada do rybářských návnad, kde působí jako přirozený chuťový a čichový atraktor pro ryby, stačí přidat opravdu velmi malé množství.
Použít ji můžete i pro léčebné účely – k odstraňování bradavic. Na bradavici nanášíme každý den malé množství neředěné kyseliny mravenčí pomocí vatové tyčinky. Tento postup pomůže bradavici vysušit, ta poté sama odpadne.
Je také součástí mastí a balzámů proti otokům, bolestem svalů, pocitu těžkých nohou i nachlazení.
V domácnosti lze využít kyselinu mravenčí k čištění (např. skvrn od rzi z kamene, textilu a dřeva, k odstraňování vodního kamene), k leštění a také k bělení (vosku).
Dále najde uplatnění jako rozpouštědlo, v zemědělství pak k okyselování mléka pro telata, ke konzervaci siláží a k čištění vody od plísní a dalších nežádoucích látek, v gumárenství a koželužství k odvápňování kůže, k výrobě barviv, apod.
Tipy
V internetových obchodech je k dostání také mravenčí olej, který představuje léty prověřený a zcela přírodní způsob, jak se zbavit nežádoucího ochlupení na těle.
Varování
Při práci s kyselinou mravenčí, přestože se nejedná o silnou žíravinu, používejte gumové rukavice a ochranné brýle. Pokud dojde k zasažení pokožky, omyjte ji ihned teplou vodou s mýdlem, budete pouze chvíli cítit pálení a svědění, které však brzy ustane.
Při ředění je třeba lít kyselinu do vody, ne naopak.
Diskuze k článku