Jak využít jojobový olej | rady, tipy, návody
Jak využít jojobový olej | rady, tipy, návody. Jojobový olej (přestože se ve skutečnosti jedná o tekutý vosk) patří mezi nejcennější rostlinné oleje. Získává se lisováním semen keře jojoby kalifornské. Jeho velkou předností je schopnost regulovat tvorbu kožního mazu. Využijete jej proto k péči o vysušenou a naopak i velmi mastnou pleť. Tento olej má však i jiné příznivé účinky nejen na pokožku. Více se o možnostech jeho využití dočtete v následujícím článku.
Co je potřeba
Viz další kroky
Použití jojobového oleje na pokožku
- Jojobový olej, jak již bylo výše zmíněno, omezuje nadměrnou produkci kožního mazu a naopak skvěle hydratuje vysušenou pokožku.
- Zklidňuje, hojí, hydratuje a regeneruje citlivou a podrážděnou pokožku.
- Má antibakteriální a antioxidační účinky, bojuje proti vráskám.
- Pomáhá předcházet striím (zejména v těhotenství), léčit akné, lupénku a další kožní potíže.
- Hojí popáleniny, spáleniny, jizvy a opruzeniny (dá se použít i pro novorozence).
- Má přirozený ochranný UV faktor 3–4, vyrovnává pH a je hypoalergenní.
Použití na vlasy a nehty
Do vlhkých umytých vlasů zkuste vetřít několik kapek jojobového oleje, případně si z něj připravit následujícím způsobem zábal: Zahřátý jojobový olej vetřeme do vlhkých vlasů a na 10–20 minut je zabalíme do ručníku. Nakonec olej důkladně vymyjeme.
Vaše vlasy získají krásný lesk a hebkost. Tento olej navíc podpoří jejich růst a zabrání padání a lámání vlasů, třepení konečků a tvorbě lupů.
Vyživuje také nehty a nehtová lůžka a pomáhá proti nehtové plísni. Stačí pravidelně vtírat pár kapek oleje do nehtových lůžek.
Tipy
Jojobový olej můžete použít také k výrobě domácí kosmetiky (např. odličovačů, opalovacích olejů, balzámů na rty, apod.).
Díky svému složení se tento olej nekazí a nežlukne.
Olej lze obohatit o vůni a léčivé účinky přidáním pár kapek oblíbeného éterického oleje.
Varování
Jojobový olej se neužívá vnitřně, pouze zevně.
Diskuze k článku