Jak využít himálajskou sůl pro zdraví | rady
Jak využít himálajskou sůl pro zdraví | rady. Příjem soli je pro organismus důležitý, avšak nesmí se to přehánět s množstvím. Konzumace uměle vyrobené kuchyňské soli (neboli chloridu sodného) pak může být i nebezpečná, neboť je pro tělo nepřirozená. Pokud si chcete dopřát kvalitnější sůl, která má naopak příznivé účinky na zdraví, určitě vyzkoušejte sůl himálajskou. Dá se sehnat v několika barevných variantách a má vícero využití.
Co je potřeba
Viz další kroky
Himálajská sůl vznikla před stovkami milionů let, kdy vyschlo moře a na jeho dně zůstaly vrstvy mořské soli. Dnes se těží v horách v oblasti Pákistánu. Nejčastěji ji zakoupíte ve formě růžových až červených krystalků, existuje však i černá vulkanická sůl. Barva vám již může napovědět, že tato sůl není chemicky čištěna a bělena jako běžné druhy soli. Barvu jí dodává obsah železa a dalších minerálních látek (celkem kolem 80 prvků) důležitých pro správné fungování lidského organismu.
Nadbytek této soli se na rozdíl od běžné kuchyňské soli neukládá v těle. Nemusíte se obávat ani zvýšeného krevního tlaku, ke kterému přispívá nadměrná konzumace kuchyňské soli, jež obsahuje větší množství sodíku. Himálajská sůl má naopak schopnost krevní tlak mírně regulovat.
A jaké jsou další příznivé účinky himálajské soli?
- Vyrovnává pH organismu, detoxikuje tělo, napomáhá regeneraci tkání a sliznic.
- Má příznivý vliv na funkci nerovové soustavy, pomáhá předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Zlepšuje trávení, odstraňuje zažívací potíže, zlepšuje zrak.
Himálajská sůl se samozřejmě nejčastěji používá v kuchyni k dochucování pokrmů jako běžná stolní sůl.
Solanka z ní připravená najde uplatnění jako ústní voda, zředěnou solanku použijte ke kloktání či proplachování nosní dutiny. Solanku připravíte rozmícháním 2 polévkových lžic himálajské soli ve 100 ml vody.
Dalším způsobem využití je pak příprava solné koupele. Do vany s vodou o teplotě kolem 38°C přidejte asi 3 – 4 lžíce himálajské soli. Tato koupel má blahodárné očistné a relaxační účinky a je velmi vhodná pro uvolnění svalů i kloubů a také k léčbě ekzému, lupénky a dalších kožních onemocnění.
Tipy
Himálajská sůl se dá využít také při výrobě domácí kosmetiky – např. deodorantů, peelingu či bylinkové koupelové soli.
Diskuze k článku