Jak využít anděliku čínskou a lékařskou | rady a tipy
Jak využít anděliku čínskou a lékařskou | rady a tipy. Andělika lékařská je léčivá bylina s mnoha příznivými účinky na lidské zdraví, která roste u nás a v dalších zemích Evropy. Oproti tomu andělika čínská, vzhledem velmi podobná andělice lékařské, roste v Asii, kde tvoří součást tradiční čínské medicíny. Obě tyto bylinky mají několik společných léčivých vlastností, v jiných se však liší. Jak využít anděliku čínskou a lékařskou pro vaše zdraví, naleznete na následujících řádcích.
Co je potřeba
Viz další kroky
Andělika lékařská
Anděliku lékařskou nalezneme ve volné přírodě zejména na březích potoků a jiných vlhčích místech, hojněji pak roste třeba v Krkonoších. Jedná se o dvouletou rostlinu, jež dorůstá výšky až 2,5 metru.
Tato bylinka oplývá následujícími léčivými účinky:
- Podporuje trávení a činnost žaludku a dalších orgánů trávicí soustavy.
- Tlumí křeče a menstruační bolesti.
- Zklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje náladu.
- Stimuluje srdeční činnost a zpevňuje cévy.
- Posiluje imunitu, pomáhá při kašli, chřipce a nachlazení.
- Zevně má příznivý vliv na revma a zmírňuje bolesti svalů.
Andělika čínská je pak vhodná zejména pro ženy, neboť pomáhá při mnoha gynekologických potížích. Ale nejen to.
- Mimo jiné upravuje a harmonizuje menstruační cyklus, zmírňuje premenstruační syndrom, usnadňuje porod, pomáhá při neplodnosti, ale i klimakterických a jiných hormonálních potížích.
- Chrání nervovou soustavu, bojuje proti nespavosti, zpomaluje stárnutí a projevy Alzheimerovy choroby.
- Má protirakovinné, antibakteriální a protizánětlivé účinky.
- Posiluje funkci jater, ledvin a srdce.
- Zlepšuje krvetvorbu, posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak a doporučuje se i při léčbě cukrovky.
- Má příznivý vliv na stav pokožky, léčí kožní nemoci jako je např. lupénka, některé druhy ekzému, alopecie, apod.
Oba druhy anděliky mají společné používané části rostliny:
Pro léčebné účely se používá zejména kořen, který se sbírá na podzim nejlépe až druhého roku růstu. Méně často se sbírají také semena a nať.
Semena se pak využívají především v kuchyni – nejčastěji v malém množství jako koření do salátů či polévky, k ochucení vína nebo likérů.
Z kořene se pak nejčastěji připravuje odvar a vyrábí tinktura. Na odvar budeme potřebovat 1 čajovou lžičku mletého sušeného kořene, zalijeme jej 250 ml vody, vše přivedeme k varu a krátce povaříme. Čaj poté přecedíme, pije se 2× denně.
Tinkturu vyrobíme ze sušeného či pečlivě očistěného kořene anděliky, který zalijeme 60% lihem a necháme v uzavíratelné lahvi asi 4 týdny macerovat. Obsah sklenice pravidelně protřepáváme. Nakonec tinkturu přefiltrujeme přes plátýnko a slijeme do čistých skleniček. Případně se dá zakoupit již hotová tinktura.
Silnější odvar je možné využít i zevně pro přípravu obkladů či koupelí.
Tipy
Anděliku lékařskou i čínskou si můžete také snadno vypěstovat na zahradě. Vyhovuje jim spíše lehčí půda s dostatkem vláhy a polostinné místo. Pravidelně ji přihnojujte přírodními hnojivy.
Varování
Anděliku lékařskou ani čínskou neužíváme dlouhodobě ani ve vysokých dávkách. Jejich užívání není vhodné v těhotenství ani během kojení (v případě anděliky čínské je její užívání v těhotenství sporné).
Pokud máte potíže se srážlivostí krve, poraďte se o užívání anděliky čínské se svým lékařem. Kontraindikována je v případě aplikace léků na ředění krve.
Diskuze k článku