Jak vyrobit keramická zapichovátka k bylinkám | návod
Jak vyrobit keramická zapichovátka k bylinkám | návod. To, že doma, na balkoně nebo vlastní zahrádce si můžeme vypěstovat ty nejvoňavější čerstvé bylinky, je známá věc. Jak se ale ve větším množství různých druhů rostlinek dobře zorientovat? K tomu slouží zapichovátka s popisky. Keramická zapichovátka, kterými bylinky nejen odlišíte, ale i nakypříte půdu, ve které rostou, si jednoduše vyrobíte podle našeho návodu.
Co je potřeba
- keramická hmota
- glazury, burel nebo barvy na keramiku
- razítka s abecedou, příp. drobnými obrázky
- váleček
- podložka
- nožík
- pravítko
Zapichovátka k bylinkám vyrábíme z keramické hmoty. Dle našich možností volíme keramickou hlínu bez výpalu nebo klasickou keramickou hlínu, která vyžaduje přežah a následný výpal při vysokých teplotách. Teploty nutné pro správné vypálení klasické hlíny se pohybují okolo 1 000 °C a jsou tedy potřeba speciální pece. Často je možné se na vypálení domluvit v místní keramické dílně. Pokud přístup k peci nemáme, volíme keramickou hlínu, která výpal nevyžaduje, jedná se o samotvrdnoucí hmotu. Vytvoříme si seznam bylinek, pro které budeme zapichovátka tvořit.
Keramickou hmotu nejprve důkladně zpracujeme a poté z ní vyválíme placku o tloušťce 0,5 cm. Z placky pomocí nožíku a pravítka odměřujeme a krájíme pásky o šířce 1,5 cm a délce 17-20 cm. Na jedné straně (asi 3 cm od konce) pásky seřízneme nožíkem do špičky (viz ilustrační obrázek). Počet pásků hlíny závisí na požadovaném množství zapichovátek.
Na připravené pásky z keramické hmoty pomocí razítek vytlačíme názvy bylinek. Ponecháme si přitom alespoň 2 cm místa od horního okraje. Zde můžeme obtisknout libovolný obrázek nebo později okraje namalovat glazurou případně barvami na keramiku. Nyní necháme zapichovátka zaschnout. U zápichů z klasické hlíny bude následovat přežah v peci.
Suchá (případně přežahlá) zapichovátka zdobíme burelem, glazurou nebo barvami na keramiku. Dle zvolené techniky necháme zaschnout (barvy na keramiku bez vypálení), zapečeme v troubě (vypalovací barvy na keramiku do trouby), nebo vypálíme v keramické peci (techniky zdobení, které vyžadují výpal na vysoké teploty: burel, glazury, engoby).
Diskuze k článku