Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kempingový vařič | rady

Jak vybrat kempingový vařič | rady

Jak vybrat kempingový vařič | rady. Dovolenou si může každý představovat po svém, od plně zajištěného pobytu v hotelu na mořském pobřeží po trmácení se po horách. Někde uprostřed toho je pobyt v kempu, kde sice spíme ve stanu nebo chatce, ale máme tu restauraci, sociální zařízení a podobně. Ale někdy to je málo, chceme si také jídlo uvařit jako "praví zálesáci", jenže v kempu se těžko sežene dřevo. Takže k dobru přijdou různé kempingové vařiče. Jak si vybrat ten pravý?

1

Před koupí kempingového vařiče si musíme říci, na jak dlouho a pro kolik osob ho budeme používat. Na občasné uvaření čaje nebo polévky pro jednoho či dva stačí obyčejný krabičkový vařič na pevný líh. Jde o plechovou krabičku, kterou otevřeme a získáme tím prostor pro hořící líh a částečnou ochranu proti větru. Někdo používá "pepo", ale tento podpalovač způsobuje benzínový odér jídla. Výhodou je, že k lihu můžeme přidávat i kousky dřeva, čímž snižujeme potřebu lihu. Lihové vařiče, ať již na pevný nebo tekutý líh, jsou určeny spíše pro ty, kteří hledají samotu, lesní tišiny, jsou skromní a nenároční. Kvalitnější vařiče jsou benzínové a plynové. Plynové vařiče jsou všestranné vařiče, ideální jak pro jednotlivce i větší skupiny. Podle počtu strávníků dáváme na vařič různě veliký hořák a nožičky. Samozřejmě při velkém vaření rychleji spotřebujeme náplň v bombě.

2

Plynové kempingové vařiče se dělí na dvě kategorie, klasické turistické použitelné se šroubovacími kartušemi, a za druhé na kempové vařiče k použití s modrými naklikávacími kartušemi. Některé turistické vařiče jsou vybavené redukcí pro použití s modrými kartušemi (MSR Superfly). Na tento fakt hleďte ještě dříve, než si nový kempingový vařič pořídíte.

3

Benzínových vařičů je na našem trhu velký výběr, ovšem ne všechny mají stejné vlastnosti. Pro některé je problém použiti jiného než technického benzínu, protože se jim ucpávají trysky a je potřeba je neustále čistit. Existují i kempingové vařiče, které mají u trysky kuličku, která ho při pohybu v batohu čistí. Benzínové kempingové vařiče jsou dnes již většinou multipalivové, protože v nich jde topit nejen benzínem, ale kerosinem, petrolejem a někdy i naftou a dokonce také plynem v kartuších. Je však třeba pro různá paliva mít i speciální trysky. Univerzálnost je největší výhodou, protože tekuté palivo se dá koupit skoro všude na světě.

4

Ale také pozor! Nevýhodou multipalivového vařiče je jeho vyšší pořizovací cena a náročnější požadavky na údržbu. Obvykle jsou tyto vařiče i těžší, takže nošení v batohu na túře jen tak lehce nepůjde.

5

Dilema benzín nebo plyn je tedy nutno vyřešit předem. Jedeme-li do odlehlých míst, do vyšších nadmořských výšek, do oblastí věčného nebo vysokého chladu, pak jistě sáhneme po benzínu. Přesto nejrozšířenějšími kempingovými vařiči jsou ty plynové. Mají mnoho variant a dohady zkušených turistů nad výběrem vařiče mohou trvat několik hodin. Plynové kempingové vařiče se dají rozdělit do dvou typů, turistický a kempový. Turistické plynové vařiče jsou standardně určené pro kartuše se šroubovacím závitem, některé jsou vybavené plastovou objímkou umožňující použití také naklikávacích kartuší.

6

Na co se dále při výběru kempingového vařiče zaměřit? Nožičky jsou důležitým doplňkem vařiče, měly by být pevné a dobře tvarované, aby se na nich udržel hrnec či ešus. Před cestou vyzkoušejte alespoň nanečisto, zda váš hrnec a vařič sedí na vaše nožičky. Na Pamíru asi těžko budete hledat možnost výměny.

7

Doplňkem vařiče je regulátor výkonu, který by měl mít jednoduchou obsluhu i za horších podmínek, třeba na sněhu a v rukavicích. Zhlédněte tuto součástku ještě v obchodě a odzkoušejte nanečisto ovládání.

8

Velikost hořáku se určuje podle nejvíce používané nádoby, ale pro nouzovější vaření nevadí mít na velký hrnec malý hořák.

9

Moderní doba přináší některé výstřelky a je jen na čase, zda se ukáží životaschopné. Můžeme jmenovat fotovoltaický systém, který využívá fotovoltaický panel k napájení akumulátoru, který dokáže měničem vyrobit napětí i 230 voltů. Pro pěšáky to je asi nepoužitelné, ale automobilista má výhodu, že společně s vařením se může dívat i na televizi.

Varování

Někdo dá i na tzv. piezo zapalování, ale obvykle se udává, že ani na něj se nelze stoprocentně spolehnout.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Jak vybrat karimatku | tipy
Jak vybrat karimatku | tipy
Jak vybrat karimatku | tipy. Je skvělé mít kvalitní spacák, ale bez dobré izolace od země vám hrozí nepohodlí a navlhnutí spacáku, což by mohlo být ve…
Jak zpracovat jedlé kaštany | 4 recepty
Jak zpracovat jedlé kaštany | 4 recepty
Jedlé kaštany se jedí pečené jen tak, nebo se dále zpracovávají buď pečené či vařené. Vyrábí se z nich například náhražka nugátu. Před pečením, vaření…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.