Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat fotoaparát | tipy

07. Leden 2020
Jak vybrat fotoaparát | tipy

Jak vybrat fotoaparát | tipy. Zatímco si dříve fotoaparát mohli dovolit jen privilegovaní, v době digitalizace chce mít digitální fotoaparát prakticky každý. Důvody jsou prakticky jednoduché - už nemusíme kupovat nákladný kinofilm a můžeme vyfotit snímků, kolik chceme. Nabídka prodejců je dnes široká, jak si tedy vybrat ten správný fotoaparát?

1

Začněte u sebe

Je to stejné jako s mobilním telefonem. Častokrát se nechají lidé slyšet, že si koupili mobil za 15 tisíc korun, ale že stejně s ním pouze volají a smskují. Při nákupu digitálního fotoaparátu byste měli být prozíraví. I když se v reklamním letáku dočtete, že tento fotoaparát za 40 tisíc korun je špička, kterou by měl mít každý, před jeho nákupem si zodpovězte základní otázky. Jak často budu fotoparát používat? K jakému účelu ho budu mít? Kolik jsem ochoten za něj zaplatit? Co by fotaparát měl mít za funkce a které funkce používat nebudu? Udělejte si jasno, podle takových hledisek pak teprve vybírejte.

2

Zrcadlovka a kompakt

Nejste-li příliš nároční a chcete fotit příležitostně - rodinné oslavy, krajinky, různé momentky apod. - pak vám postačí kompaktní fotoaparát. Dnešní modely jsou mnohem dokonalejší, než tomu bývalo ještě před několika lety. Kompaktní fotoaparáty jsou malé digitální fotoaparáty, které nemají výměnné objektivy. Narozdíl od digitálních zrcadlovek je můžete schovat do kapsy, jsou mnohem levnější, přesto nabízejí spoustu funkcí, které uvítá i náročnější uživatel. Naproti tomu digitální zrcadlovky se pohybují v cenových relacích od 10 tisíc korun, můžete je osazovat výměnnými objektivy, jsou těžší (a proto jsou fotografie méně poznamenané roztřesenou rukou či pohybem) a nabízejí funkce pro tvorbu působivých a ostrých snímků. Digitální zrcadlovky používají profesionální fotografové.

3

Rozlišení fotoaparátu

To je dáno v jednotkách megapixelů. Jeden pixel je jeden bod. Všeobecnou mýlkou, která pramení zejména z reklamních akcí prodejců fotoaparátů, je to, že čím víc pixelů, tím lépe. Ovšem nač 12 megapixelů, když čip fotoaparátu jej nedokáže rychle zpracovat? To se vám pak může stát, že si na vyfocení dalšího snímku budete muset počkat. Protože fotoaparát ještě zpracovává snímek předchozí. Pro tisk fotografie 10 x 15 cm nám postačí rozlišení dva megapixely. Díky velkému rozlišení však naproti tomu můžeme dělat z fotografií výřezy, dává nám větší prostor pro práci s fotografií na počítači.

4

Zoom

Zoom nám určuje, kolikrát si můžeme fotografovaný objekt přiblížit. Rozlišujeme zoom digitální a optický. U digitálního přibližování se snižuje kvalita výsledného snímku, u optického nikoliv. U digitální zrcadlovky určuje možnost přiblížení rozsah výměnného objektivu, což nám dává větší svobodu výběru. Pomocí teleobjektivu si "nazoomujeme" velice vzálený objekt, makroobjektiv nám naopak věrně odhalí ty největší detaily fauny a flóry. Objektiv s ohniskovou vzleností 50 mm je standardním objektivem dodávaným k většině modelů.

5

Typ karty

Trh nabízí několik typů paměťových karet - např. XD karty, SD karty, miniSD apod. Obvykle se liší výrobcem a rychlostí ukládání a přenosu dat. Moderní digitální zrcadlovky pracují najednou třeba i se dvěma typy paměťových karet. Rozhodující je však kapacita záznamového média. Čím je vyšší, tím víc fotografií na ni uložíte. od kapacity se odvíjejí i ceny karet. Ceny jdou naštěstí v tomto směru rapidně dolů, a tak pořídíte kartu za několik stovek.

6

Světelnost

Světelnost udává, kolik světla je objektiv schopen vstřebat a soustředit v ohniskové rovině. Čím menší je toto číslo, tím lépe, protože tím více je světelnější objektiv. Takže např. 2,6-3,2 je lepší než 2,9-4,9.

7

Tělo fotoaparátu

Při fotografování se můžou přihodit nečekané události, které mohou fotoaparát poškodit. Může to být poškrávání nebo rozbití. Proto je lepší tělo odolnější - tedy kovové než plastové, což zajistí vyšší odolnost vůči pádům a škrábancům.

8

Stabilizátor obrazu a jiné funkce

Stabilizátor obrazu je zařízení, které eliminuje dopady chvějící se ruky na výsledný snímek. Fotky jsou méně rozmazané. Stabilizátor obrazu tak umožňuje fotit i za méně výhodných světelných podmínek. Dalšími užitečnými funkcemi jsou programové režimy. Režim svíčky, sníh, high key portrét, low key portrét, krajina apod. Drtivá většina dnešních digitálních fotoaparátů takové funkce nabízí, jsou standardem.

9

Baterie

Nově vyráběné digitální fotoaparáty jsou osazené nabíjecími bateriemi, stejně jako u mobilních telefonů. Jakmile baterie o určité kapacitě nemá dostatek energie, nabíjete ji v nabíječce. U starších modelů fotoaparátů se užívaly tužkové baterie, a možná takové řešení najdete také u novějších fotoaparátů.

10

Značka

Nelze říct, že ta či ona značka je lepší. Výrobce digitálních fotoaparátů obvykle dělí různá tradice výroby, ale podobně užitá technologie při výrobě. Ceny jsou rovněž srovnatelné. Dobrý kompakt koupíte za čtyři až pět tisíc korun, dobrou zrcadlovku už za patnáct tisíc korun. Profesionální fotografové užívají techniku za desítky i stovky tisíc korun.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady
Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady
Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady. Každý, kdo někdy v životě fotil zná ten problém. Ať se snažíte jakkoli, vždy se najde nějaká fotka, která se…
Jak pracovat s fotoaparátem? | rady
Jak pracovat s fotoaparátem? | rady
Jak pracovat s fotoaparátem? | rady. V dnešní době vlastní každá domácnost fotoaparát. Někdy jej mají pouze pro dovolenou, někdy pro focení oslav a ně…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.