Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybírat esenciální olej | tipy

Jak vybírat esenciální olej | tipy

Jak vybírat esenciální olej | tipy. Aromaterapie v českých podmínkách už překonala svůj vrchol mnohdy poněkud přepínaného významu a zájmu. Zařadila se mezi podpůrné léčebné metody, případně mezi prostředky, jak zpříjemnit životní prostředí. „Když nepomůže, alespoň neuškodí,“ může si někdo říkat, když kape voňavý olej do aromalampičky. Jenže ono to tak není. I odpařovaná vůně může škodit. Jak vybírat esenciální olej, aby nám neprokázal medvědí službu? Jak vybrat olejíček, aby neškodil? Přinášíme několik ověřených zkušeností.

Co je potřeba

Naučná nebo naučně populární literatura vztahující se k tématu
Trpělivost a soustředěnost při výběru
Rozum do hrsti

1

Zásadní pozornost je třeba věnovat způsobu přípravy oleje. Na trh se dostávají jednak výrobky přírodní (esence získané různými postupy z ryze přírodního rostlinného materiálu), a nebo oleje syntetické, kde je využíváno chemických látek, které svou vůní připomínají nějakou rostlinu. Jestliže chceme pobývat v prostoru s nějakou vůní (ať již z důvodu podpůrné léčby nebo jen pro příjemné prostředí), měli bychom si vybírat zásadně přírodní olej.

2

Syntetický olej může škodit. Syntetické „voňavé“ olejíčky jsou chemikálie, které mohou způsobovat: bolesti hlavy, stálý chrapot, škrábání až bolest v krku, nepříjemný pocit na patře a v ústech. Astmatikům (alergikům) velmi často přivodí záchvat dušnosti. Lidem s nemocemi žaludku (nebo i s jiným onemocněním trávicího traktu) mohou syntetické oleje přivozovat pocity na zvracení. Léčebný nebo podpůrný efekt syntetických olejů je nulový – je to prakticky totéž, jako kdyby člověk ve vodním roztoku zahříval a nechal odpařovat nějakou levnou voňavku.

3

Jak je rozpoznáme. Solidní výrobci, kteří ve svém programu mají přírodní i syntetické oleje, značí druh produktu na etiketě. Jsou tak povinni. Přírodní olej má obvykle jednoznačný název rostliny, mnohdy i v latině. Na etiketě je uvedena země původu rostliny, vyskytne se tam označení „přírodní olej“, bude tam uvedeno datum šarže a doporučené mezní datum spotřeby. U syntetických voňavek výrobci samozřejmě z obchodních důvodů nepoužívají výrazu „syntetický“, ale chemický původ produktu je „zaobalen“ do označení: aromatický olej, přírodně identické aroma, vonný olej, olej do aromalampiček a podobně. Nebude tam latinský název ani země původu. Krom toho někteří solidní výrobci odlišují přírodní a syntetické výrobky barvou etikety (například zelená přírodní, hnědá syntetické).

4

Při hledání přírodního oleje je třeba zapojit také selský rozum. Přírodní oleje jsou získávány z bylin, jejichž aromatičnost je všeobecně známa. Syntetické oleje někdy až udivují názvy: zelený čaj, zelené jablko, brčál (odkdy brčál barvínek voní?)... Nebo jsou nabízeny syntetické verze olejů v přírodní podobě nesmírně drahých: zákazníkovi by měla být podezřelá 10mililitrová flaštička „růžového oleje“ za pouhou padesátku. Totéž platí o „ambře“ či „mošusu“. A prodávat legálně opium? Opravdu tomu někdo věří?

5

Pozor na prodavačky. Obsluha v obchodech nabízejících esenciální oleje by měla buď dobře znát nabízený sortiment, a nebo raději přiznat neznalost a mlčet nebo poskytnout nakupujícímu alespoň nějakou přehlednou tabulku s účinky jednotlivých olejů. Stává se, že na zákazníkovu otázku po účincích oleje prodavačka vychrlí: „Tenhle olej uklidňuje, povzbuzuje, má relaxační účinky a posiluje imunitní systém.“ V tu chvíli ji raději přestaňme poslouchat. Uklidnit a povzbudit zároveň může dobrý kamarád, esence tak protichůdné účinky mít nemůže. Univerzální „relaxaci“ a všeobjímající „imunitní systém“ snad raději nekomentovat.

6

Ideální stav v prodejně.

- Prodávající se zeptá, k jakým účelům zákazník olej chce.

- Třeba i za pomoci nějaké tabulky, tiskoviny nebo knihy vyčlení vhodné druhy olejů.

- Dá zákazníkovi možnost, aby tabulku sám prohlédl (solidní výrobci ji dodávají se zbožím) a aby přivoněl k oleji.

- Poučí zákazníka o způsobu aplikace, dávkování, případně i o jiných možnostech užití přírodního oleje (masáže, koupele, bodnutí hmyzem a podobně).

- A naprosto bezpečně by měl prodávající vědět, který olej je přírodní a který syntetický.

7

Kde přírodní esenciální olej nakupovat:

- ve značkových prodejnách nebo prodejních boxech výrobců olejů

- v zavedených prodejnách s ruční keramikou a s řemeslnými výrobky

- v zavedených prodejnách s orientálním zbožím

- v malých drogériích

- v malých květinářstvích

- nebo v malých prodejnách zahrádkářských potřeb,

- v „lepších“ prodejnách s dárkovým zbožím (ručního a řemeslného charakteru)

8

Kde nenakupovat:

- v „šestákových“ obchodech (typ „vše za euro“, asijské markety a podobně),

- v drogériích velkých řetězců

- ve stálých městských a příhraničních tržnicích

9

Řemeslné a lidové trhy:

- Někteří výrobci keramiky nabízejí olej k prodávaným aromalampám. Olej koupíme jen tehdy, je-li znám jeho výrobce. Prodejce by měl být schopen doložit nezávadnost produktu tak zvaným "Prohlášením o shodě".

- Na některých trzích ve velkých městech mohou své stánky i samotní výrobci – pak je stánek označen jejich logem a nákup by měl být bezproblémový.

10

Internetový obchod:

- Pouze z e-shopů výrobců - nebo od jejich „spřátelených“ e-shopů, - případně z takového elektronického obchodu, na jehož stránkách je i detailní popis produktu.

11

Jestliže to s aromaterapií myslíme alespoň trošičku vážně, mělo by nákupu vhodného oleje předcházet domácí samostudium. Vůně neznačí účinky. Mnohé esenciální oleje (rostliny) mají zdánlivě podobnou vůni. Například citronella, citronová tráva, meduňka či litsea cubeba voní všechny jakoby po citronu, jejich účinky se však liší (cubeba mj. povznáší náladu, meduňka naopak uspává, citron mj. pomáhá při infekci dýchacích cest – a podobně)

Varování

- Buďme si jisti, že hygienické, úklidové a prací prostředky s lákavým označením „Aroma Therapy“ žádné terapeutické účinky nemají. Snad jediným účinkem může být dobrý pocit uléhání do čerstvě vypraných lůžkovin.
- Přírodní oleje na vzduchu žluknou (jsou přece přírodní!). Proto nezapomínejme odpařovací misky často vymývat. Žluklý zápach se po čase bude linout i z vysavače, jestliže na jeho filtr nakapeme přírodní olejíček.
- Vdechování některých esencí není vhodné pro těhotné ženy. Solidní výrobce by to měl ve svých průvodních materiálech, na etiketě nebo v internetové nabídce uvádět.
- Při používání do koupele je třeba nejprve pár kapek esenciálního oleje rozmíchat v mléce. Ve vodě se pak snadno utvoří emulze, olej neplave na povrchu.
- Jen málokteré oleje můžeme zevně použít k ošetření kožních problémů (štípnutí hmyzem, oděrky) v neředěném stavu (citron, tea tree, levandule). Ostatní je třeba například k masážním účelům vždy ředit (vazelínou, olivovým olejem a podobně). Solidní výrobce to na etiketě připomíná.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak předejít rakovině prsu | rady
Jak předejít rakovině prsu | rady
Jak předejít rakovině prsu | rady. V posledních letech se rakovina prsu objevuje, čím dál častěji a v nižším věku. I když je při včasném podchycení, j…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.