Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybavit kurník pro slepice

Jak vybavit kurník pro slepice

Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, finančním či jiným důvodům, budete pro slípky potřebovat vhodný příbytek s dostatečným prostorem a dalšími náležitostmi. Jak kurník pro vaše slepice vybavit, se dozvíte na následujících řádcích. Názory na některé parametry kurníku se mohou velmi lišit, proto vycházím z toho, jak jsme kurník zařídili na našem dvoře.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Umístění kurníku a jeho velikost

Kurník je možné vyrobit ze dřeva (nebo jiných adekvátních materiálů) a umístit jej na zahradu (pamatujte na vysoké letní teploty a volte raději místo ve stínu), případně využít zděný přístavek, přehradit starou maštal, apod.

Pokud chcete, aby vám slepice snášely i v zimě, myslete na to, že by teplota v kurníku neměla klesnout pod 10 °C. V kurníku nesmí být průvan, ale zároveň by měl mít okno umožňující větrání. Dbejte také na dobré zabezpečení kurníku, aby se ke slepicím nedostala „škodná“.

Velikost kurníku závisí na počtu slepic, ale i na jeho umístění a na materiálu, z jakého je zhotoven, neboť např. u nevytápěného kurníku nám může být jeho menší velikost nápomocná – slepice se zde snadněji zahřejí. Informace o vhodné velikosti kurníku se různí, nicméně pro 5 slepic by měly stačit asi 1–2 m2.

2

Hřady

Hřady neboli bidýlka slouží k nocování a odpočinku slepic. K jejich výrobě postačí ohoblované prkno o šířce asi 5–10 centimetrů se zakulacenými hranami. Kulaté či hranaté hřady nejsou příliš vhodné, neboť mohou způsobovat deformaci prsní kosti slepic. Hřad je třeba umístit (a dobře připevnit) vodorovně do výšky (čím výše, tím lépe), kde se slepice cítí nejbezpečněji. Každá slepice potřebuje na bidýlku nejméně 15 cm prostor.

3

Trusníky a podestýlka

Trusníky neboli trusné stoly se umisťují pod hřady a velmi vám usnadní čistění kurníku. Lze je vyrobit různými způsoby. Často se jedná o dřevěnou desku potaženou linem či jiným omyvatelným materiálem.

My jsme zvolili obyčejné plastové přepravky na uskladnění ovoce, které se dají velmi dobře čistit, jsou lehké a tudíž vhodné k zavěšení na hřady. Jako podestýlka se nám nejlépe osvědčily hobliny - můžete lopatkou odebírat pouze znečištěné hobliny a jednou za čas bedny vysypat a vyčistit důkladně, hobliny také výborně pohlcují pachy. Použít však můžete také slámu nebo kombinaci obou materiálů.

Jak vybavit kurník pro slepice
4

Hnízda určená ke snůšce vajec

Hnízda ke snůšce vajec by měla být dobře chráněná (nejlépe na tmavším a klidném místě), jinak se může stát, že budou slepice zanášet. Jedno hnízdo o velikosti zhruba 30 x 30 x 30 centimetrů vystačí pro 2 - 3 slepice. Vystelte je slámou nebo senem s kratšími stébly a vložte do něj podkladek (umělé vejce), abyste slepicím ukázali, kam mají snášet.

Ke hřadům i hnízdům připevněte dřevěný žebříček – slepice sice umí slétnout, ale není to pro ně bezpečné – např. lať s natlučenými příčkami vzdálenými 10 centimetrů od sebe.

Jak vybavit kurník pro slepice
5

Pro správný chov slepic budete potřebovat také vhodné nádoby na krmivo a vodu, a samozřejmě kvalitní krmení.

Jak vybavit kurník pro slepice

Tipy

Pro vybílení kurníku je nejlepší použít vápno, které prostor zároveň vydezinfikuje a navíc odpuzuje parazity.

Pro slepice je taktéž velmi podstatný dostatečně velký výběh.

V zimě je pro zajištění snůšky vhodné zajistit v kurníku umělé osvětlení, díky němuž slepicím „prodloužíte den“.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady. Chov slepic krok za krokem. Vajíček je na trhu zdá se dost, ale cena se může zdát leckterému strávníkovi vysoká. Naví…
Jak krmit slepice v zimě
Jak krmit slepice v zimě
Jak krmit slepice v zimě | návod. Aby slepice nesly i v zimě, vyžadují nejen zajištění přiměřeného tepla a světla, ale také kvalitní stravu. Tipy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.