Jak v zimě správně dýchat | rady
Jak v zimě správně dýchat | rady. Řeknete si, že dýchání je pro každého naprostá samozřejmost. Přesto řada lidí dýchá špatně: v drtivé většině případů jsou to zlozvyky, které lze dobře odstranit. Pokud si osvojíme správnou techniku, prospěje to našemu zdraví. Zejména v zimních měsících lze předejít zbytečným zdravotním komplikacím.
Zásadní je, abychom se nadechovali nosem, a nikoli ústy. Při nádechu nosem se vzduch filtruje od nečistot, které sice nevidíme, ale jsou obsaženy ve vzduchu. Ty ulpívají na nosní sliznici a pryč se dostanou pomocí sekretu, tedy rýmy. Neméně důležité je, že v nose se vzduch zvlhčí, ale především není tak studený, když se dostane do plic. Dýchání nosem brání tomu, aby ledový vzduch nepoškodil dolní dýchací cesty.
Takže kdo dýchá ústy, tomu proudí do dolních cest dýchacích vzduch, který se nestačil zvlhčit, ohřát ani očistit. V ústní dutině navíc vzniká nepříjemné sucho, sliny vysychají. Jejich nedostatek vede k tomu, že organismus se nedokáže ubránit bakteriím, které jsou běžně slinami odváděny pryč.
Někdy ale dýchání nosem komplikují nosohltanové nebo patrové mandle. V takovém případě je dobré navštívit otorinolaringologa, který zkontroluje jejich velikost a umístění.
Jestliže se vám dýchá nosem ztěžka, na vině může být i zdeformovaná nosní přepážka. Člověka to pak automaticky svádí k tomu, aby se pohodlněji nadechoval ústy. Na druhou stranu, podle statistiky má nepatrné či mírné odchylky co do velikosti a postavení nosní přepážky až 8 lidí z 10 u středoevropské populace, avšak potíže s dýcháním se projeví jen zhruba u 10 % z nich.
Potíže se objevují také tehdy, když je člověk nachlazený, takže nosní sliznice je překrvená a zbytnělá. Otvor, kudy proudí vzduch, se tím významně zúží.
Jak tedy vypadá správné dýchání?
Nadechujeme se nosem, pomalu a důkladně, aby se vzduch stačil zvlhčit a jeho teplota se přizpůsobila té naší. Nezapomínejme na to, že důležitou práci vykonává bránice.
Někteří lidé se nadechují pouze do horní části hrudníku, takže břicho zůstává bez pohybu a často se zvedají pouze klíční kosti. Takovéto mělké dýchání je nedostačující, a proto je nutné osvojit si správnou techniku, aby plíce získávaly díky každému nádechu dostatek kyslíku. Stejně tak dbejme na důkladný výdech: tím se tělo zbavuje škodlivin a vytváří se prostor pro vzduch, který přijde s dalším nádechem.
Diskuze k článku