Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uvařit poctivý ruský boršč s masem | recept

Jak uvařit poctivý ruský boršč s masem | recept

Recept na pravý ruský boršč. Asi takhle: Kolik ruských a ukrajinských rodin, tolik způsobů, jak připravit ruský boršč. Ale jedno mívají boršče vždy společné – maso, červenou řepu a zeleninu. Nabízíme jeden z osvědčených receptů na přípravu výborného ruského boršče, ve kterém samozřejmě nechybí ani hovězí, ani vepřové maso a ani červená řepa, která tradiční ruské polévce propůjčuje svou nezaměnitelnou chuť.

Co je potřeba

Na přípravu pravého ruského boršče si přichystejte tyto suroviny:

  • Přední hovězí maso (300 g) nebo hovězí kosti
  • Vepřová plec nebo libový bůček (300 g nebo 500 g)
  • Sádlo nebo olej
  • Půl střední hlávky zelí
  • Dvě větší mrkve, petržel, čtvrtka celeru, cibule
  • Tři až čtyři brambory
  • Dvě červené řepy
  • Bobkový list, nové koření, pepř, sůl, citronová šťáva (ocet), cukr
  • Případně rajčata a fazole
  • Případně trocha mouky
  • Velký hrnec
1

Retro. Navzdory oficiální propagandě, v dobách socialismu nepatřil u nás ruský boršč k nějak oblíbeným polévkám. Někomu nevyhovovala nezvyklá chuť vařené řepy, víc ale vadil původ z neoblíbeného impéria. Trochu populárnější se boršč stal v 70. let, kdy se na něj hojně chodilo do zmodernizované samoobslužné restaurace v přízemí pražského hotelu Moskva (Na Příkopě). Trochu se u toho dělaly „opičky“, aby bylo jasné, že to není z přízně k okupantům, že jde opravdu jen a jen o tu polévku. (BTW: Byla výtečná.)

2

Boršč je tradiční polévka ukrajinské a ruské kuchyně. Dalo by se říct, že při vaření ruského boršče jsme my Češi ortodoxnější než naši východní slovanští „příbuzní“ – ukrajinská a ruská hospodyňka nepoužívá při vaření boršče váhu, nedumá nad tím, zda ta či ona ingredience do boršče patří nebo nepatří. Boršč se na Ukrajině a v Rusku vaří asi tak jako česká bramboračka – od oka, ale musí ho být „kotel“. Ostatně, v „malém“ snad ani boršč vařit nelze.

3

Základem ruského boršče je silný masový vývar. Používá se maso vepřové, hovězí a skopové. Protože skopové se u nás těžko shání a mnohým lidem jeho aroma vadí, vynecháme ho. Na vývar použijeme hovězí žebro či kližku (alespoň 300 gramů), případně hovězí kost a k tomu asi 300 gramů vepřové plece nebo libového bůčku. Někdy je problém hovězí sehnat, tak lze použít jenom vepřové, v tom případě ho musí být minimálně půl kilogramu. Maso omyjeme dáme do (tlakového) hrnce, přidáme dva bobkové listy, čtyři kuličky nového koření a pět celých pepřů, zalijeme studenou vodou a uvaříme do měkka.

4

Oloupeme dvě menší syrové řepy. Osvědčila se škrabka na zeleninu. Řepu nakrájíme na menší stejně velké kostky, zalijeme vodou, přidáme lžíci octa a dvě špetky soli. Uvaříme do měkka. Když neseženeme syrovou řepu, lze v krajním případě použít i řepu sterilizovanou, boršč pak ale nebude mít tak sytou barvu.

5

Očistíme kořenovou zeleninu, oloupeme cibuli a brambory. Nakrájíme na drobné kousky. Půl hlávky zbavíme ovadlých svrchních listů, vyřízneme košťál a nakrájíme na nudličky (stále „seřezáváme rohy, hrany", aby nebyly nudličky příliš dlouhé). Na lžíci sádla nebo dvou lžicích oleje nejprve osmahneme ve velkém hrnci dozlatova cibuli, pak přidáme kořenovou zeleninu a za stálého míchání chvíli restujeme. Nasypeme zelí, promícháme, necháme ho mírně „zavadnout“, zalijeme vodou a uvaříme do polo měkka. V hrnci musí zůstat dostatek místa na další suroviny.

6

Uvařené maso scedíme, vývar přilijeme k vařící se zelenině. Z vařeného masa vybereme libové kousky (aby to odpovídalo naší chuti). Rusové mají někdy ve zvyku maso nakrájet na dva tři centimetry dlouhé špalíky, které potom (rukama) pečlivě rozeberou na „nitky“. Nám spíš vyhovuje maso nakrájet na kostičky. Čisté maso přidáme k zelenině.

7

Uvařenou řepu i s nálevem nalijeme k zelenině s masem. Proč jsme vařili řepu zvlášť a ušpinili další hrnec? Kdybychom vařili řepu s ostatní zeleninou, převzala by barvu řepy. Při tomto postupu je barva ingrediencí zachována. Jestliže nechceme boršč s výraznou řepovou chutí, můžeme řepu nejdřív scedit, boršč pak bude ovšem méně červený.

8

V této fázi můžeme do boršče přidat dvě nasekaná oloupaná rajčata (nebo malou konzervu sterilizovaných rajčat), případně ještě uvařené fazole – buď z vlastních zásob (mrazák) nebo z konzervy. Fazole mohou být červené i bílé. Všechny suroviny přivedeme k varu. Zkontrolujeme hustotu, případně doplníme vodu.

9

Dochutíme solí, octem nebo citronem a troškou cukru (kdo může). Chuť boršče by měla být příjemně slaná, ale se sladkokyselým nádechem. V jeho domovině boršč nezahušťují, takže už v této fázi lze boršč považovat za hotový a podávat jej. Nezahuštěný boršč je také vhodných při různých dietách a stravovacích směrech (dělená strava). Zakysanou smetanu si přidává každý podle chuti.

10

Když máme raději polévku hustší, zavaříme do boršče tak dvě polévkové lžíce polohrubé nebo hladké mouky rozmíchané ve studené vodě (případně víc, podle potřeby). Je to lepší než jíška, která zanechá nežádoucí chuťovou stopu. Boršč je vydatný, proto se většinou podává jako menší samostatné jídlo. Proto na porci počítáme asi tři a půl decilitru (a mnozí si rádi přidají). Protože boršče nejde připravit málo (a nebylo by to ekonomické), plánujeme ho obvykle pro větší sešlost – rodinná či přátelská setkání a podobně. Případně počítáme s tím, že bude boršče alespoň „nadvakrát“, což nevadí, protože rozleželý ohřátý boršč chutná ještě víc.

Varování

- Když bychom "v tísni" chtěli použít nakládanou řepu, zkontrolujeme, zda není kořeněna fenyklem nebo anýzem (což se běžně dělá). Taková řepa by dala boršči "hašlerkový ocásek". - Při návštěvě Zakarpatské Ukrajiny může být turista v některých restauracích překvapen, že je borščem nazývána jakákoliv zeleninová polévka.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uvařit vynikající boršč | recept
Jak uvařit vynikající boršč | recept
Jak uvařit vynikající boršč | recept. Jak uvařit tradiční boršč? Původní recept pochází z ruské kuchyně, tak se budeme držet ruského receptu. Základem…
Jak uvařit běloruský boršč | recept
Jak uvařit běloruský boršč | recept
Běloruský boršč | recept. Boršč je původem východoevropská hustá polévka. Vaří se v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, ale také třeba v Polsku a Bulhars…
Jak udělat boršč | recept na polévku
Jak udělat boršč | recept na polévku
Jak udělat boršč | recept na polévku. Ochutnejte něco netradičního, zabrousíme trochu do ruské kuchyně. Uděláme si podle receptu boršč - výtečnou polé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.