Jak upéct vánočku kynutou přes noc | recept na vánočku vhodný i pro diabetiky
Jak upéct vánočku kynutou přes noc (i pro diabetiky) | recept na vánočku, která se povede. Vánočka k tradičním českým Vánocům neodmyslitelně patří. Upéct vánočku tak, aby se povedla, není zrovna snadné. Nenechte se odradit neúspěchem. Každý další pokus je lepší a nakonec se dopracujete k tomu, že vánočka bude nejenom výborná na chuť, ale i krásná na pohled.
Letos jsem se nechala inspirovat a zadělala těsto na noc. Vánočka je moc dobrá a s těstem se skvěle pracovalo. Při pečení si udržela tvar a nepopraskala. Protože nepoužívám cukr, nahradila jsem ho xylitolem, i tento pokus se povedl. Jsem přesvědčená, že podle následujícího postupu se vánočka povede každému.
Co je potřeba
- 300 g polohrubé mouky
- 200 g hladké mouky
- 120 g moučkového cukru ( diabetici přidají 80 g xylitolu místo cukru)
- 120 g rozpuštěného másla
- 3 žloutky
- 30 g čerstvého droždí
- 250 ml vlažného mléka
- špetka soli
- kůra z poloviny citronu
- špetka muškátového oříšku
- hrst mandlí
- hrst namočených rozinek v rumu
- bílek na potření
Ve vlažném mléce, do kterého jste přidali lžičku cukru z odváženého množství, rozmíchejte droždí a nechte na teplém místě vzejít kvásek. Rozpusťte máslo a nechce ho zchladnout, musí zůstat v tekutém stavu.
Všechny sypké suroviny smíchejte dohromady, přidejte žloutky, vzešlý kvásek a máslo. Vypracujte tužší těsto. Je možné, že budete muset přidat trochu mouky navíc. Práci vám usnadní kuchyňský robot, pokud těsto zaděláváte ručně, chce to trochu trpělivosti.
Druhý den těsto rozdělte na kousky a z nich vyválejte válečky. Jejich počet se odvíjí od toho, z kolika pramenů vánočku pletete. Mně se nejvíce osvědčila vánočka upletená z 9 pramenů. Aby byl výsledek co nejlepší, jednotlivé kousky odvažte, aby byly stejné. Při vyvalování můžete těsto velmi mírně podsypat moukou. Vánočku pletu způsobem, který popisuji níže.
Čtyři válečky položte vedle sebe a jejich konec spojte. Prameny střídavě překládejte, podívejte se na návody na internetu, je to snadné. Pak do středu přimáčkněte váleček na těsto, abyste vytvořili malou prohlubeň (na další patro) a potřete ji zpěněným bílkem, aby se vrstvy dobře spojily. Posypte částí krájených mandlí a namočených rozinek.
Jak uplést vánočku z devíti pramenů
Nakonec zbývající válečky smotejte dohromady a položte na cop. Oba konce vánočky založte pod sebe tak, aby konce jednotlivých pramenů nebyly vidět. Vánočku nechte asi půl hodiny odpočinout, pak celý povrch potřete bílkem a posypte zbývajícími rozinkami a mandlemi. Vánočku pečte na plechu vyloženém papírem na pečení nebo plech potřete máslem.
Troubu na pečení si musíte předem vyhřát na potřebnou teplotu. Vánočku vkládejte do trouby vyhřáté na 170 °C a nechte 10 minut zapéci. Pak snižte teplotu na 160 °C a dopékejte. Tyto teploty jsou pro troubu s ventilátorem, trouba se spodním a horním ohřevem by měla být asi o 20 °C teplejší.
Vánočka se peče asi 40 minut, čas je orientační! Přizpůsobte dobu podle zkušeností s vaším spotřebičem. Zkuste zapíchnout do těsta špejli, po vytažení musí zůstat suchá. Upečenou vánočku nechte důkladně vychladnout a teprve potom krájejte.
Tipy
Citronovou kůru můžete nahradit kůrou z pomeranče. K rozinkám a mandlím se mohou přidat i nalámané kousky čokolády.
Diskuze k článku