Jak upéct posvícenské nebo pouťové koláče | recept
Posvícenské koláče | recept. Na podzim se ještě mnohde na venkově udržuje tradice posvícení. Posvícení se slaví první neděli po svátku patrona, jemuž je zasvěcen kostel. Někde se slaví 6 týdnů po pouti. Posvícení byla zároveň oslava konce polních prací. O posvícení se vařívalo a peklo mnoho slavnostních jídel, byly vykrmené husy a kachny, navařená povidla, sklizený mák... Císař Josef II. v roce 1787 vydal nařízení o konání posvícení první neděli po svátku svatého Havla. Proto se dodnes slaví havelské posvícení na většině vesnic. Na pouť nebo posvícení je zvykem péct koláče a dávat je jako výslužku příbuzným a návštěvám. Podle tohoto receptu si snadno koláče upečete kdykoli na ně dostanete chuť.
Co je potřeba
Na těsto – množství na 12 koláčů o průměru 21 cm:
- 1/4 l mléka
- 10 lehce navršených kávových lžiček krupicového cukru
- špetka soli
- 42 g droždí (1 kostička)
- 3 žloutky
- 125 ml oleje
- citronová kůra
- podle potřeby hladkou mouku
Náplně:
- 1,5 kg měkkého tvarohu
- 2 celá vejce
- cukr podle chuti
- vanilka
- citronová kůra
- 200 g másla
- mléko podle potřeby
- sníh ze 3 bílků
- povidla
- mletý mák
- mandle
- rozinky
- vejce na potření okrajů koláčů
Mák umelte a uvařte v mléce. Ochuťte ho perníkovým kořením a cukrem nebo strouhaným perníkem. Nechte dokonale vychladnout. Po dobu vaření mák míchejte, rád se připaluje. Cukr přidejte až na závěr, sladký mák se připaluje ještě rychleji. Povidla z obchodu, pokud nemáte svoje, budete muset také ochutit. Do povidel se přidává rum, trocha mletého hřebíčku a vanilka.
V dalším kroku si připravíme tvarohovou náplň. Tvarohu se vám bude zdát velké množství, ale já dělám tenké těsto a vysokou vrstvu náplně. Je na vás, jestli ho dáte méně. Změklé máslo utřete s cukrem a celými vejci. Přidejte kůru, vanilku a mléko. Tvaroh nesmí být příliš hustý ani řídký. Nastříkaný vzor se nesmí roztékat. Na závěr přidejte ušlehaný sníh ze 3 bílků, které vám zbyly z přípravy těsta.
Na kynuté těsto ohřejte 1/4 l mléka v misce. Přidejte cukr, sůl, několik lžic hladké mouky a rozdrobte droždí. Nechte droždí vzejít a pak přidejte ostatní suroviny. Na závěr přisypávejte mouku a vypracujte vláčné těsto. Nechte ho kynout na teplém místě v míse přikryté utěrkou. Těsto bude vykynuté asi za hodinu. Vykynuté těsto rozdělte na 12 kousků a rukama z nich utvořte bochánky. Ruce si můžete pomoučit, aby se vám na ně těsto nelepilo.
Koláče zdobte podle fantazie. Střídejte světlé tvarohové proužky s tmavými povidly a mákem. Povidla a mák vedle sebe nevypadají moc dobře, koláče jsou pak tmavé. Náplň buď stříkejte v pruzích, nebo dělejte špičkou „pusinky“ vedle sebe. Při tvoření „pusinek“ je spotřeba mazání ještě větší. Koláče zdobte proužky mandlí a rozinkami namočenými v rumu.
Tipy
Místo švestkových povidel můžete použít povidla hrušková. Nebo hrušková povidla přidat jako čtvrtý druh náplně. Místo máku mohou být strouhané ořechy připravené stejně jako mák.
Diskuze k článku