Jak upéct perníkovou chaloupku | postup | šablona | zdobení | recept
"Kdopak mi to loupe perníček?" "To nic, to jen větříček!" Mé oblíbené fráze z pohádky O Perníkové chaloupce. Ale o pohádce zde psát nebudu. Perníková chaloupka je pro mne dalším symbolem Vánoc. A já vám s radostí podrobně popíši postup krok po kroku, jak velmi jednoduše upéct a postavit perníkovou chaloupku. Přikládám šablonu na perníkovou chaloupku a tipy na její zdobení.
Co je potřeba
- odkaz na medový perník z těchto stránek: perníčky hned měkké
- perníčková poleva z bílků: odkaz na recept na bílkovou polevu
- papír
- tužku
- nůžky
- barevnou folii
- nůž
- čtverečkovaný papír
- alobal
Na čtverečkovaný papír si nakreslíme šablonu pro budoucí perníkovou chaloupku. První díl nakreslíme klasický domeček se střechou. Poté boční stěnu. Ta bude vysoká jako domeček bez střechy a větší obdélník, ze kterého nakonec bude střecha. Všechny nakreslené šablony vystřihneme, přiložíme je k folii a podle papírových šablon vystřihneme díly z barevné folie.
Vždy musíme počkat, až bílková poleva zaschne, abychom mohli pokračovat v dalším postupu Pokud jsme si v perníčku vykrojily okna, z druhé strany pomocí bílkové polevy nalepíme alobal. Takto to provedeme u všech otvorů, které jsme si vykrojili do dílů, které máme na chaloupku přichystané. Kromě otvoru, kde mají být umístěné dveře.
Začneme se sestavování perníkové chaloupky. Nejdříve si musíme vytvořit nějaký základ na čem bude perníková chaloupka stát. Někomu stojí chaloupka na perníčku. Já jsem použila karton, který jsem pokryla alobalem. Nejdříve potřeme bílkovou polevou spodní stranu boční stěny. A tu přiložíme na podstavec, kde bude budoucí chaloupka stát.
Každý díl lepený pomocí bílkové polevy necháme chvíli zaschnout, aby se nám chaloupka nerozpadla. Zevnitř ji můžeme ještě ve spojích spojit papírem, který je lepší pro stabilitu chaloupky. Takto k sobě lepíme každý díl perníkové chaloupky. Bílkovou polevu dejte také na spoje zevnitř. Nebojte se ji použít klidně více, aby chaloupka dobře držela.
Po zaschnutí polevy je před námi asi nejtěžší krok. A tím je přilepení stříšky. Pokud uděláte střechu příliš špičatou, může se stát, že vám bude sjíždět než zaschne. Pokud přeci jen sjíždí, můžete ji pomocí párátek zajistit, aby se podpírala, dokud poleva nezaschne. Potom párátka jednoduše odstraníme.
Tipy
- Čím střechu uděláte více "rovnoběžnou" se stolem, tím lépe bude na konstrukci chaloupky držet.
- Pokud použijete jako šablonu barevnou folii, je to lepší. Neztratí se hned. A jen tak ji nepřehlédnete.
Diskuze k článku