Jak upéct perníčky ze žitné celozrnné mouky | recept
Jak upéct perníčky ze žitné celozrnné mouky | recept. Perníčky se většinou pečou ze všech druhů vánočního pečiva nejdříve. Aby se povedly, je důležité nechat vypracované perníkové těsto nějakou dobu zrát a upečené perníčky se musejí odležet, aby zvláčněly. Letos jsem vyzkoušela nový recept – perníčky ze žitné mouky. Těsto je krásně tvárné, vůbec se nelepí a perníčky krásně drží tvar. O předpis se s vámi ráda podělím a věřím, že budete spokojeni tak jako já.
Co je potřeba
- 1 kg hladké celozrnné žitné mouky
- 5–6 vajec
- 12 lžic medu
- 300 g krupicového cukru
- 100 g sádla
- 2 lžičky jedlé sody
- 1 lžíce perníkového koření
- 1 lžička skořice
- volitelně lžíce kakaa
Na přípravu využijte kuchyňské pomocníky – šlehač a hnětač. Ke konci hnětení budete muset zapojit svaly, těsto je tužší.
Ušlehejte celá vejce (5, jedno si nechte na závěr, kdyby bylo těsto příliš hutné), cukr, tekutý med a rozpuštěné vlahé sádlo. Přidejte perníkové koření, skořici a dle uvážení kakao. Znovu chvíli šlehejte. Vyměňte nástavce robotu a do směsi postupně po částech přidávejte mouku se sodou. Další mouku přisypte až tehdy, je-li předchozí dobře zapracovaná. Ke konci budete muset těsto dokončit rukama, pokud nemáte výkonný spotřebič. Je-li těsto opravdu moc hutné, přidejte odložené vejce (šesté).
Těsto zabalte do folie a nechte zrát nejméně 3 dny v chladu, ale klidně i týden.
Aby se perníčky hezky upekly, musejí být jednotlivé kousky všechny stejně silné. Těsto se vyvaluje na tloušťku 0,5 cm. Jestliže pečete perníčky často, vyplatí se vám rámeček, ve kterém těsto rozválíte. Já mám rámeček ze starší plastové desky z IKEA, těsto rozválím ve vyřezaném otvoru válečkem, který se pohybuje po okrajích rámečku. Vykrajujte různé tvary a mohou být i více členité. Těsto při pečení se nerozjíždí, drží tvar.
Perníčky poskládejte na plech s pečicím papírem. Rozestupy mezi jednotlivými kousky nemusejí být velké. Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C (horkovzduch) a pečte 6 minut. Pak perníčky potřete rozšlehaným vejcem a vraťte do trouby na 4 minuty.
Pokud máte troubu s horním a dolním ohřevem, platí pravidlo, že se teplota zvyšuje o 20 °C. Perníky tedy pečte při 200 °C a raději potřebnou dobu pečení vyzkoušejte na několika kouscích.
Perníkové koření můžete koupit v obchodě již hotové. Chcete-li si připravit vlastní, zkuste toto:
- 5 lžic skořice
- 1,5 lžičky muškátového oříšku
- 1,5 lžičky mletého zázvoru
- 1 lžička mletého hřebíčku
- 0,5 lžičky mletého pepře
- 1 lžička anýzu
- 4 cípky badyánu
- 1 lžička kardamomu
Vše dobře promíchejte a na 1 kg mouky přidávejte 1–2 lžičky koření
Diskuze k článku