Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct jemný linecký koláč s tvarohem a jahodami | recept

Jak upéct jemný linecký koláč s tvarohem a jahodami | recept

Křehké těsto bez stopy cizorodé příchuti, šťavnatý tvaroh s voňavými jahodami – to nemůže dopadnout jinak než dobře. Linecký máslový koláč s jahodovým tvarohem budeme péct jako jemný zákusek vhodný třeba k přátelskému posezení na zahradě. Když k němu podáme čerstvou jahodovou šťávu, můžeme vzdávat hold nastávajícímu létu.

Co je potřeba

  • 300 g hladké nebo polohrubé mouky
  • 200 g pravého másla
  • 2 vejce
  • 80 g + 2 lžíce cukru
  • 250 g jahod
  • 250 g tvarohu
  • 1 pudinkový prášek
1

Jestli není lineckého těsto zapsáno na seznamu nehmotného světového dědictví, mělo by tam asi být. Geniálně prostá receptura těsta je založena na přesném poměru a kvalitě surovin. Linecké těsto se používá na přípravu čajového (vánočního) pečiva nebo na cukrářské speciality – košíčky, jemné koláče a jemné řezy, které se vyznačují typickou křehkostí.

2

Do těsta na běžné křehké koláče (mřížkový, jablečný, hraběnčiny řezy a podobně) se obvykle přidává kypřící prášek do pečiva, kterým těsto mírně nabyde – jeho vrstva se zvětší. A třebaže v jiném pečivu prášek do pečiva málokomu vadí, v případě těsta křehkého tomu tak není. Prášek i v malém množství zanechává trochu nahořklou a štiplavou příchuť, která vadí gurmetům s „vybroušeným jazýčkem“, a dále lidem s citlivým zažíváním, nemocemi žaludku, s refluxní chorobou jícnu. A rovněž některé nastávající maminky si stěžují na pálení žáhy po požití křehkého těsta s práškem. V našem lineckém koláči prášek není.

3

Recept na jemné máslové těsto pochází z klasické prvorepublikové kuchařské knihy. Poměry surovin dodržují „linecký“ poměr 3 : 2 : 1 (mouka, máslo, cukr), ale cukru je použito trochu méně (předpokládá se sladká naplň). Mouku lze použít hladkou nebo polohrubou – 300 gramů. Máslo použijeme pravé (200 g) – pár korun navíc se nám vrátí v nezaměnitelné vůni zákusku. Dále potřebujeme 80 g pískového cukru a dva žloutky.

4

Suroviny odvážíme do mísy, máslo rozkrájíme. Rukama trpělivě zpracováváme – přesně tak, jako když pečeme čajové pečivo. Hmota se zpočátku drolí. Nesmíme ale podlehnout náhlému nápadu přidat do těsta nějakou tekutinu – chce to jen trpělivost, těsto se po chvíli „poddá“. Přidaná tekutina by způsobila menší křehkost, těsto by bylo takzvaně „trupelnaté“ (mouka se prováže s tekutinou a po upečení ztvrdne).

5

Uhnětené hladké těsto zabalíme do fólie a dáme do lednice odpočinout – záleží na našem čase. Těsto bychom měli nechat odležet minimálně na hodinu.

6

Mezitím připravíme tvarohovou náplň. Asi 250 g jahod pokrájíme na kousky a se dvěma lžicemi cukru vmícháme do 250 g tvarohu. Jestliže nemáme kvalitní tuhý tvaroh, ale pouze řidší z vaničky, vmícháme do něj celý balíček vanilkového pudinkové prášku (zajistí, že tvaroh při pečení ztuhne). Ze zbylých bílků vyšleháme sníh a opatrně jej vmícháme do tvarohu.

7

Koláčovou formu o průměru 270 mm (klasická) po krajích trochu vytřeme máslem (silikonovou nebo z jiného nepřilnavého materiálu vymazávat nemusíme). Z těsta oddělíme jednu třetinu. Větším dílem těsta vyložíme formu. Jestliže jsme použili hladkou mouku, půjde snadno vyválet. V případě polohrubé mouky je jistější těsto prsty roztlačit. Těsto vytáhneme do okrajů formy.

8

Na těsto naneseme tvarohovou náplň. Zbylým těstem tvarohovou náplň překryjeme. Kdo má trpělivost, může těsto tence rozválet a nařezat na pásky, kterými tvaroh překryje. Praktičtější a rychlejší je zbytek těsta nastrouhat přímo na tvaroh a rovnoměrně rozložit. Při pečení se kousky těsta částečně spojí, ale bude i dost „průduchů“ na odchod páry z tvarohu a jahod.

9

Křehký máslový koláč s tvarohem a jahodami budeme zvolna péct při asi 150 °C po dobu 45 až 50 minut. Při vyšší teplotě by se mohla vrchní vrstva koláče připálit a střed by zůstal syrový. Koláč necháme vychladnout. Můžeme jej podávat hned, třeba i mírně vlahý, ale víc mu prospěje pár hodin odležení. Tvarohová nádivka mírně klesne, všechny vrstvy se propojí a koláč bude křehký a vláčný.

10

Křehký linecký koláč má jemnou chuť, voní použitým máslem a jahodami. Podáváme jej k dobrému čaji, ale výtečně k němu chutná i jahodová šťáva nebo mléčný koktail. Koláči vůbec neuškodí přízdoba ze zakysané smetany a čerstvých jahod. Přeji dobrou chuť!

Varování

Množství těsta je tak akorát na uvedenou velikost formy. Na celý plech by nestačilo. Když není forma, musíme zvolit menší plech nebo dortovou formu.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.