Jak udržovat bazén | rady
Jak udržovat bazén | rady. Bazén se stal nedílnou součástí zahrad rodinných domů. Nafukovací bazény velice dobře suplují ty klasické. Navíc jsou cenově mnohem dostupnější. Každý bazén však vyžaduje údržbu. Jak na ni vám poradí následující řádky.
Před vstupem
Základním pravidlem pro údržbu bazénu a čisté vody je, abyste se před vstupem do něj osprchovali nebo si alespoň opláchli nohy od nečistot.
Krycí plachta
Krycí plachta představuje investici pár set korun, avšak u zapuštěných bazénů může zakrytí bazénu představovat investici v řádu několik desítek tisíc korun. Přesto je zakrývání bazénu nezbytné pro udržení čisté vody.
Čištění hladiny
Dbejte na manuální čištění vody. Pomocí síťky pravidelně odstraňujte z vody napadané nečistoty.
Filtrace
Filtrace je nezbytnou součástí vybavení bazénu, avšak vybírejte pečlivě. Nejlépe po konzultaci s výrobcem či prodejcem bazénu.
Chemické přípravky
Abyste dosáhli opravdu čisté vody a zdravotně nezávadného koupání, musíte použít bazénovou chemii. Bazénová chemie slouží jako prevence:
- proti tvorbě řas
- proti tvorbě mikroorganismů (slouží jako dezinfekční prostředek)
- proti výkyvům pH (udržuje pH na stálé a žádoucí úrovni)
Abyste udrželi v bazénu ideální pH, postačí vám k tomu klasická testovací sada. Vezměte vzorek vody z bazénu a smíchejte ho s testovací tabletou nebo roztokem. Poté barvu roztoku porovnejte se stupnicí určující velikost pH. Stálost pH můžete udržovat pomocí testovacích sad a tablet, které jsou jejich součástí. Stálost pH měřte alespoň 1x týdně.
Dezinfekce vody
Základem dezinfekce bazénové vody je chlor. Tablety můžete vybírat podle intenzity jejich působení, ale hlavně je vybírejte podle objemu vody v bazénu. Nepříjemný zápach chloru můžete odstranit pomocí speciálních tablet nebo roztoku a užít si tak koupání naplno.
Prevence proti tvorbě řas
Řasy vznikají především za horka nebo při přílišných změnách tlaku – letní bouřky apod. Nejjednodušší prevencí jsou opět chemické tablety či roztoky, které jsou velmi účinné. Jedná se o algicidy nebo také vločkovače, které způsobí vysrážení řas.
Zdroj vody
Nepodceňujte zdroj vody, ze kterého bazén napouštíte. Samozřejmě voda z městského vodovodu je nejlepší, protože je již chemicky upravena, ale jedná se o finančně nejdražší zdroj. Studniční voda může obsahovat přílišné množství nežádoucích látek, proto nepodceňujte pH vody. Jeho stálost vám značně usnadní práci při chemické údržbě bazénové vody.
Zazimování
Na konci koupací sezony chcete bazén připravit na zimu. Upusťte ¼ vody, vypojte a důkladně vyčistěte filtr. Okraje bazénu vyčistěte speciálním přípravkem – velice oblíbené jsou gelové čističe. Do zbylé vody přidejte speciální prostředek tzv. zazimovač. Ten zabraňuje tvorbě řas a zákalu vody. Aby zamrzlá voda nepoškodila okraje bazénu, doporučujeme speciální ledové polštáře nebo polystyrenové desky. Stejně dobře vám poslouží i obyčejné PET lahve.
Tipy
Ideální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,8 až 7,6. Nižší hodnota pH způsobuje korozi, štípání očí, svědění a podráždění pokožky. Vyšší hodnota Ph způsobuje tvorbu tzv. kotelního kamene a minerální zákal.
Diskuze k článku