Jak udělat vánoční ozdoby z vizovického těsta | recept
Jak udělat vánoční ozdoby z vizovického těsta | recept. Vánoční ozdoby z vizovického těsta jsou to pravé na rustikálně laděný vánoční stromek. Pečivo z vizovického těsta můžeme použít i ke stylovým aranžím nebo na adventní věnec v lidovém duchu. Výroba ozdob z vizovického těsta je dobrým tipem pro ukrácení dlouhých adventních večerů. Zábavné tvoření obvykle strhne děti i dospělé. Jak udělat těsto a jak postupovat při výrobě vizovických ozdobiček? Přinášíme návod.
Co je potřeba
- hladká mouka
- voda, ocet, vajíčko
- malé ostré nůžky, malý ostrý nožík, štětec
- plech a pečicí trouba
Před započetím práce je dobré navštívit nějaké specializované webové stránky a seznámit se (a přiměřenou formou i děti) s historií vizovického pečiva. Mohly by to být třeba oficiální stránky města Vizovic. Bez alespoň minimální teoretické přípravy se nám dílo nezdaří – musíme vstřebat zejména vzory, bez nichž se neobejdeme. Osvědčilo se stáhnout si obrázky základních vzorů (stačí tři čtyři), vytisknout si je a mít je při práci na očích.
Tekutinu vlijeme do mouky. Zapracujeme ji do mouky. Těsto se zpočátku drolí (v plátech), ale usilovným hnětením se spojí. Pak pracujeme oběma rukama, těsto celou vahou hněteme proti pracovní ploše a stále překládáme. Práce je to poměrně namáhavá, ale nelze ji nějak odbýt, protože na vypracování těsta velmi záleží.
Asi po půl hodině je vizovické těsto homogenní a hladké. Při kontrolním rozříznutí těsto na řezu mírně opaleskuje a má konzistenci třeba jako sýr eidam. Nejsou v něm cucky mouky ani vzduchové bubliny. Těsto vložíme do mikroténového sáčku a minimálně hodinu (optimálně přes noc) necháme v chladu odpočívat. (Do čeho se těsto balilo v 19. století, se nikde neuvádí.)
Jako pracovní nástroje používáme malý špičatý ostrý nožík a malé nůžky s ostrými špičkami (třeba ze soupravy na manikúru). Nožíkem řežeme proužky těsta (ze zploštělého válečku), nůžkami stříháme okraje květů, hvězdiček, nastřiháváme šupiny rybkám a podobně (podle vzorů). Vizovické pečivo se zásadně nevykrajuje z plochého plátu (jako třeba perníky nebo jiné cukroví).
Základním prvkem pro vytváření vánočních ozdob z vizovického těsta je tenký váleček, který jsme vyváleli dlaní na suché hladké podložce. Z válečku se kroutí kroužky, splétají copánky, stáčejí spirálky. Dalším prvek je kulička, která se mezi prsty zploští na placičku. Z ní se modelují a vystřihují lístečky, kvítka. Kousky těsta (konce kroužků, lístečky) se k sobě lepí pouhým navlhčením těsta. Stačí jen potřít kousek těsta navlhčeným prstem.
Vizovické ozdoby zdobíme jedině přírodninami, nejčastěji kořením: kuličky pepře, nového koření, zrnka kmínu, hřebíčky. Nezdobíme je korálky, barevným sypáním, třpytkami. U každé ozdobičky musíme počítat se způsobem zavěšení – u věnečků to je jasné, ale například rybkám musíme vytvořit očko z tenkého válečku těsta (propíchnutá dírka by se při pečení spojila).
Hotové ozdoby klademe na čistý, nepomaštěný suchý plech. Minimálně hodinu je necháme odležet. Pak ozdobičky opatrně (štětečkem) natřeme rozšlehaným vejcem. Dáme do trouby a při 50 stupních sušíme, dokud povrch ozdobiček nezačne být lesklý. Pak přidáme teplotu a při 120 až 150 stupních upečeme do zlatohnědé barvy. Ještě teplé opatrně ostrým nožem podebereme a odlepíme od plechu.
Vánoční ozdoby z vizovického těsta se hodí na stromeček „ustrojený v lidovém kabátku“. Ladí s ním další rustikální ozdobičky: zlacené ořechy a šišky, zdobené perníčky, maličká (rostlá!) jablíčka, lidové korálkové ozdoby, červené či kanafasové pentličky. Pod praporem dobrého vkusu a tradice nekombinujeme vizovické vánoční ozdoby s žádnými umělohmotnými napodobeninami přírodnin, s třpytkami a elektrickými blikadly.
Diskuze k článku