Jak udělat ovocné knedlíky | recept
Jak udělat ovocné knedlíky | recept. Ovocné knedlíky se vaří zejména v domácnostech s dětmi, i když ani dospělí ovocnými knedlíky občas „nezhrdnou“. Udělat ovocné knedlíky se stane po několika opakováních rutinou. Přesto je dobré některé zásady znát předem, aby bylo počátečních chyb co nejméně. Nabízíme návod, jak udělat chuťově ty nejlepší ovocné knedlíky doma v kuchyni.
Ovocné knedlíky připravujeme z různých těst. Těsta volíme podle typu ovoce, dostupných surovin, času, ale i podle zkušeností, které s přípravou ovocných knedlíků máme. Roli hraje rovněž výběr ovoce – měkké a velmi šťavnaté ovoce je lepší balit do těsta, které se dá dobře uzavřít, aby byla jistota, že při vaření nebude unikat šťáva, která by knedlík otevřela. Pevné druhy ovoce se dá balit do jakéhokoliv druhu těsta.
Při balení ovoce musíme myslet na to, že těsto varem nabyde. Proto by vrstva těsta neměla být moc silná, není to pak dobré. Obecně se uvádí, že těsto má být tak silné, aby jím ovoce prosvítalo. Aby se to podařilo, musí být těsto dobře vypracované – vláčné.
Při zpracování těsta dáme nejdříve všechny suroviny do mísy a těsto hněteme v ní – rukou nebo hnětačem. Když jsou zpracovány všechny suroviny do jednoho bochánku, přesuneme těsto na moukou vysypanou pracovní plochu a pokračujeme rukama. Některá těsta mají předepsanou jinou technologii, tak ji dodržujeme.
Dobře propracované těsto na pracovní ploše rozválíme (doporučují se asi tři milimetry, ale měřítko se používat nemusí). Ostrým nožem nebo rádýlkem (kolečkem) nařežeme čtverce, do středu položíme ovoce. Nejprve uzavřeme cípy (jako šáteček), pak stiskneme ostatní spoje a na závěr knedlík rukou dotvarujeme do kulatého tvaru.
Jinou možností je vyválet silnější váleček, rukou jej zploštit a v pravidelných rozestupech položit ovoce (výhodné třeba u peckovic). Těsto pak rozkrájíme, aby na každém bylo ovoce a rukou knedlík zabalíme. Snažíme se, aby byla síla těsta stejná na všech stranách knedlíku.
Nejjednodušším způsobem je rozkrájet těsto na pokud možno stejně velké dílky, rukou z nich vytvořit stejně silné placičky a ovoce do nich zabalit. Je to jednoduché, ale protože se nám nikdy nepodaří ukrojit stejně velké dílky, je každý ovocný knedlík jiný (nejde jen o estetiku, ale i stejnoměrné uvaření).
Ovocné knedlíky se nejlépe vaří v širokém a dostatečně velkém kastrolu. Tak mají dost místa a mohou ve vodě plavat vedle sebe. Vkládáme je do mírně osolené vody klokotem vařící, a to co nejrychleji, aby byly podmínky varu pro všechny ovocné knedlíky stejné. Po krátké chvilce ovocné knedlíky dřevěnou vařečkou nebo neostrou lopatkou podebereme a uvolníme ode dna (některé se k němu přichytí).
Ovocné knedlíky vaříme prudkým varem. Musíme počítat s tím, že voda bude alespoň zpočátku varu pěnit a vybíhat vzhůru, proto var musíme hlídat a případně zvednout poklici, aby pára unikala a voda nevytekla na sporák. Ovocné knedlíky se vaří asi sedm minut, po čtyřech minutách je obrátíme, aby se vařily z obou stran. Uvařené ovocné knedlíky vybíráme děrovanou nebo drátěnou naběračkou, vkládáme do vhodné mísy. Kynuté ovocné knedlíky několikrát propíchneme (třeba dvojzubou vidličkou), aby se nesrazily.
Ovocné knedlíky sypeme moučkovým cukrem, strouhaným perníkem, mletým mákem, strouhaným nebo měkkým tvarohem. Poléváme je rozpuštěným máslem nebo smetanou – podle krajových a rodinných zvyků.
Diskuze k článku