Jak udělat kečup z červených paprik | recept
Kečup z červených paprik | recept. Když se řekne kečup, každý si představí hustou červenou pochutinu z rajčat. Už jste ale měli možnost ochutnat kečup z paprik? Já vím, kečup je označení pro výrobek pouze z rajčat, ale tato papriková omáčka se mu vzhledem a koneckonců i způsobem využití velmi podobá. Doporučuje se zejména k rybám a těstovinám. Kečup je ale využitelný i do omáček a různých minutek. Je opravdu moc dobrý, vyzkoušejte sami.
Co je potřeba
- 2 kg kapií nebo silnostěnných červených paprik
- 500 g cibule
- 250 g jablek
- 2 chilli papriky
- 200 ml červeného vinného octa
- 250 ml vody
- 150 g krupicového cukru
- 1 polévková lžíce soli
- snítka máty, petržele, tymiánu a šalvěje
- 1 lžička hřebíčku
- 1 lžíce semínek koriandru
- 1 lžíce celého pepře
Papriky omyjte a odstraňte semeník. Poskládejte je na plech slupkou nahoru a opečte při vysoké teplotě. Papriky zhnědnou a utvoří se nich puchýře. Vyndejte je z trouby, zakryjte a nechte chvilku odpočinout. Pak papriky oloupejte, mělo by to jít snadno. Takto připravené papriky dodají omáčce kouřové aroma. Kečup můžete vařit i z neopečených paprik, v tom případě vynechte pečení a dále pokračujte stejně podle návodu.
Cibuli nakrájejte na kousky, chcete-li mít omáčku ostřejší, zvolte šalotku, jinak postačí obyčejná. Jablka nakrájejte i s jadřincem. Velmi vhodná jsou letní jablka, kečup zahustí. Jablka nemusí být zralá, mohou to být nezralé padanky. Z nezralých jablek se vyrábí pektin a budete-li jablka vařit i s jadřinci, kečup dříve zhoustne. Chilli papričky lze vynechat nebo dávkovat dle vlastního uvážení.
Bylinky na ochucení jsou nejlepší čerstvé. Pokud je nemáte a nahradíte je sušenými, pozor na dávkování. Suchých bylinek se dává méně. Druhy bylinek můžete různě obměňovat, v rozpisu jsou bylinky, které dávám já. Vhodný je ještě estragon, česnáček i dobromysl. Řepný cukr lze nahradit hnědým třtinovým. Diabetici mohou sladit sladidlem ze Stevie (vyzkoušeno).
Všechny potřebné ingredience vaříme v nádobě s co nejširším dnem, abychom zkrátili dobu přípravy. Suroviny uvedeme do varu, necháme vařit asi 20–25 minut zakryté a pak sejmeme poklici. Po dalších 20 minutách varu směs propasírujeme přes síto do jiné nádoby a svaříme na požadovanou hustotu. Doba se odvíjí podle toho, jak velký hrnec máte. Čím širší dno, tím rychleji se odpařuje voda a doba varu je kratší. Nechte si vychladit porcelánový talířek v chladničce a na studený kápněte kapku omáčky. Tak zjistíte, zda vám hustota vyhovuje.
Diskuze k článku