Jak udělat fazolovou polévku s klobásou | recept
Fazolová polévka s klobásou je hutná a sytá, proto ji připravujeme jako menší samostatné jídlo nebo má-li po ní následovat sladké, moučné či lehké bezmasé jídlo. Fazolovou polévku s klobásou vaříme i v případech, kdy chceme péci domácí vdolky či houstičky. Fazolovou polévku s klobásou si rádi dáme v chladných zimních dnech. Jak udělat fazolovou polévku s klobásou?
Co je potřeba
- suroviny podle receptu
- základní kuchyňské vybavení a zařízení
Fazole uvaříme do měkka, a to bez přidání soli, aby neztvrdly. Nejlepší je na vaření fazolí použít tlakový hrnec. Z půl kila suchých fazolí získáme asi víc fazolí, než upotřebíme na polévku. Ale protože var trvá poměrně dlouho, je ekonomické uvařit celý balíček při jednom varu a případně zbylé fazole odložit na salát, jako přídavek do jiných jídel, či „pro strýčka příhodu“ zamrazit v mrazáku.
V hrnci na polévku na dvou lžicích oleje osmažíme cibuli. Místo cibule můžeme použít asi deset centimetrů bílé části pórku. Když je zlatá, zasypeme třemi lžicemi hladké nebo polohrubé mouky a usmažíme cibulovou jíšku. Potom do jíšky vmícháme jednu nastrouhanou mrkev, menší petržel a malý kousek celeru.
Směs rychle mícháme, aby se zelenina mírně opekla. Jestliže se na dně hrnce utvoří mírný nahnědlý povrch, nevadí. Ale nesmí to být připálená vrstva. Zeleninu v jíšce pražíme asi minut, nanejvýš dvě. Na závěr přidáme vrchovatou lžíci sladké mleté papriky a půl lžičky kmínu.
Zeleninu zalijeme vodou z fazolí – nejlépe přes síto. Zamícháme, aby se jíška odlepila ode dna a rozvařila se. Do vařící se hladké polévky vrátíme uvařené fazole, a to v takovém množství, jak to máme rádi – někdo má rád hodně, někdo méně fazolí. Záleží i na tom, jaké množství polévky chceme připravit. Zkušenost: Z jednoho balíčku suchých fazolí se připraví čtyři litry optimálně zahoustlé polévky (jíšky musí být víc).
Oloupeme a na menší kousky nakrájíme jednu klobásu nebo 150 gramů točeného salámu. Volíme polosuché „šunkové“ typy, případně méně suchou paprikovou klobásu „střední třídy“. Čabajských a suchých slovenských klobás je do polévky skoro škoda (jestliže jich nemáme nadbytek). Vložíme ji do polévky. Klobásu (na rozdíl od jemného párku či špekáčku) není třeba předem opékat.
Polévku budeme ještě asi deset minut vařit, aby se klobása provařila, ale „nezhadrovatěla“. Mezitím budeme i dochucovat. Rozetřeme, podrtíme, případně jen nastrouháme čtyři stroužky méně aromatického nebo dva stroužky ostrého česneku. Vložíme do polévky. Přidáme hrst rozemnuté majoránky. Ochutnáme a dokořeníme solí, pepřem, pálivou paprikou.
Diskuze k článku