Jak udělat broskvový koláč s tvarohem | recept
Jak udělat broskvový koláč s tvarohem | recept. Broskvový koláč s tvarohem je jemný a poměrně sytý moučník. Trochu nevýraznou chuť broskví doplňuje jemně nakyslý tvaroh. Broskvový koláč s tvarohem se obvykle připravuje z křehkého nebo z kynutého těsta. Přinášíme recept na druhou variantu – kynutý broskvový koláč s tvarohem. Recept krok za krokem.
Co je potřeba
1 vejce a 1 žloutek
Do zadělávací mísy prosejeme půl kilogramu gramů hladké nebo polohrubé mouky, do které přimísíme půl kávové lžičky soli. Sůl přidáváme do všech sladkých jídel (s výjimku jemných cukrářských výrobků). Neosolený moučník by měl „jalovou chuť".
Do mouky zamícháme 80 gramů cukru (moučka nebo písek-krystal, je to celkem jedno) a kůru ostrouhanou z poloviny dobře kartáčkem vydrhnutého citronu.
Čtvrt litru mléka ohřejeme, aby bylo vlažné. Rozmícháme v něm lžíci mouky s cukrem (z mísy) a rozdrobíme půl kostky pekařského droždí. Umícháme do hladka a necháme vzejít. Kvásek je připraven k použití, když alespoň zdvojnásobí objem a bublá.
Do mísy rozklepneme jedno celé vejce a přidáme žloutek z druhého vejce. Vejce rozklepneme nad „pracovní“ miskou, kdyby bylo špatné, nezkazili bychom si tím ostatní suroviny. K mouce přidáme ještě 80 gramů rozpuštěného tuku (typu hera). Může být i olej.
Elektrických hnětačem nebo vhodnou vařečkou vypracujeme pevné, kompaktní těsto, ve kterém nejsou žádné hrudky a snadno se odlepuje od stěn hnětací nádoby. Kdyby bylo příliš tuhé, opatrně přikápneme mléko, a nebo naopak – jemně přisypeme mouku.
Těsto na broskvový koláč s tvarohem přikryjeme čistou utěrkou a dáme kynout na teplé místo (třeba na okenní parapet nebo k radiátoru).
Připravíme si broskve. Plstnaté broskve oloupeme, a to tak, že je nahoře nařízneme a pak spaříme vroucí vodou. Broskve nektarinky loupat nemusíme. Ostrým nožem z nich nakrájíme měsíčky, které případně ještě po délce přepůlíme. Na broskvový koláč s tvarohem můžeme použít i broskvový kompot.
Tvaroh umícháme se třemi lžicemi moučkového cukru a jedním vanilinovým cukrem. Ze zbylého bílku ušleháme tuhý sníh a vmícháme ho do tvarohu. Sněhem tvaroh nabude a bílek ho zároveň zpevní. Na tučnosti tvarohu vcelku nezáleží, protože tvaroh nebude jedinou náplní broskvového koláče.
Z deseti deka polohrubé mouky, deseti deka moučkového cukru, jednoho vanilinového cukru a asi pěti deka másla vypracujeme (prsty) drobenku. Neměla tvořit příliš velké hrudky. Místo vanilinového cukru můžeme přidat trochu mleté skořice (kdo má rád skořici).
Když těsto zdvojnásobilo objem, je vykynuté. Koláčovou formu vymažeme tukem a vtlačíme do ní polovinu množství těsta. Kdybychom těsto na broskvový koláč dávali na plech, roztáhneme po plechu (klasicky velkém) celou dávku.
Zapneme troubu na nejvyšší studeň, aby se předehřála.
Na tvaroh klademe měsíčky broskví. Při pečení se trochu zmenší, tak je pokládáme, aby se překrývaly. Nakonec broskvový koláč posypeme drobenkou. Stáhneme teplotu v troubě na 200°C a koláč upečeme, aby byly okraje i drobenka světle hnědé.
Tipy
Dávka je na dva koláče o průměru 30 centimetrů.
Diskuze k článku