Jak správně vybrat hnojivo
Přidání hnojiva zlepšuje zásobení rostlin živinami a zvláště draslíkem, dusíkem a fosforem. V zásadě se rozlišují 2 skupiny hnojiv : organická a minerální. Organická hnojiva jsou rostlinného nebo živočišného původu. V prodejnách se zahrádkářským zbožím již několik let seženete i nejrůznější speciální hnojiva například na rododendrony a kamélie, na hortenzie (mimo jiné i pro udržení jejich modré barvy). Většině rostlin však postačí běžná hnojiva a spousta trvalek vystačí s jednou dávkou kompostu na jaře.
Co je potřeba
hnojivo
V zásadě platí jedno důležité pravidlo – NEPŘEHNOJIT! Obvykle použijte vždy o něco menší koncentraci při dávkování, než doporučuje výrobce. Předávkování hnojivy může mít za následek spálení kořenů. V okrasné zahradě jsou velkými spotřebiteli hnojiva hlavně trávníky a v zahradě zeleninová rajčata a tykve.
Obecně je rostlinami lépe přijímáno tekuté hnojivo. Lépe se vstřebává, rostliny jej rychleji přijmou, ale na druhé straně nepůsobí příliš dlouhodobě. Hnojiva s dlouhodobým účinkem, jako jsou hnojivové tyčinky, kapsle, kužely zásobují rostliny až několik měsíců. Je potřeba si však uvědomit, že se z nich živiny uvolňují jen při teplotě nad 16 °C a také pouze při dostatečném zavlažování.
Dělení Hnojiv: Kapalná hnojiva Krystalické hnojiva Minerální hnojiva Organominerální hnojiva
Pro okrasné keře a rostliny se vžilo používání pomalu rozpustných hnojiv, které má řadu výhod: snížení ztrát živin vyplavováním, možnost použití vyšších dávek hnojiv a zjednodušení systému hnojení. Celková dávka potřebných živin se aplikuje jednorázově při výsadbě, přihnojování odpadá nebo se výrazně zjednodušuje.
Trávníkové hnojivo obsahuje dva důležité prvky pro přípravu trávníku na přezimování – tj. dusík, a především vysoký podíl draslíku, který je pro přezimování trávníku nezbytný. Draslík podporuje odolnost trávy vůči suchu, vymrzání a chorobám. V jarním období se tak trávník velmi rychle obnoví a je připraven pro jeho rychlejší užívání.
Organické hnojivo pro plodovou zeleninu se používá k základnímu hnojení před výsadbou, případně k přihnojování během vegetace. Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy u přihnojování se mělce zapraví do půdy.
Při výběru hnojiva je důležité nejen zohlednit jeho typ a složení, ale také jeho bezpečné používání. Hnojiva by měla být skladována na suchém místě, mimo dosah dětí a zvířat. Při manipulaci s chemickými hnojivy je vhodné nosit ochranné rukavice, aby nedošlo ke kontaktu s pokožkou nebo očima. Zbytky hnojiv se nesmí vylévat do kanalizace, aby nedošlo ke znečištění životního prostředí. Dodržujte doporučené dávky na obalu, aby nedošlo k přehnojení, které by mohlo poškodit rostliny nebo půdu.
Tipy
Nedostatek draslíku se projevuje padnutím listů, světlají a osychají okraje. Tyto příznaky je však možné považovat také za špatnou zálivku. Nedostatek mědi se projevuje narušením tkáně listů, ty se kroutí a vadnou. Lze to přirovnat k přesušení zeminy, k prudkému světlu a umístění na horkém místě.
Varování
Ze všeho nejdůležitější je NEPŘEHNOJIT! Deficit některých elementů vyvolává velice podobné reakce. Např. nedostatek železa se projevuje podobně jako nedostatek hořčíku atd. Často se stává, že v zemině je přebytek jednoho a nedostatek druhých elementů.
Diskuze k článku