Jak správně připravit nejlepší těstovinový salát | rady a tipy
Za málo peněz, hodně muziky – přísloví jako zrozené pro těstovinový salát, mísy plné dobře vypadající dobroty, kterou vykouzlíte doslova za pár kaček. Salát z těstovin se hodí pro každou příležitost. Samozřejmě za předpokladu, že mu poskytnete veškerý komfort a při přípravě dodržíte patřičná doporučení, která vám právě v následujících řádcích prozradíme. Stručně a výstižně vám poradíme, jak správně připravit ten nejlepší těstovinový salát.
Co je potřeba
- libovolný druh těstovin
- vybraná zelenina
- bílkoviny jakéhokoliv druhu i jakékoliv podoby
- potřebnosti na zálivku
Pokud budete těstoviny příliš dlouze vařit, výsledný salát bude jen změť čehosi nevzhledného. Vězte, že i v zálivce a následným uležením těstoviny dále měknou. Těstoviny proto uvařte opravdu na skus, al dente, jak říkají Italové. Tedy tak, aby byly uvařené skrz naskrz, ale stále pevné, pružné a odolné. Při skousnutí či překrojení vidličkou byste měli cítit lehký odpor. Na těstovinách se ale nesmí vyskytovat neprovařené kousky.
Jediná rada je: ochutnávejte! Ke konci vaření téměř každou minutu.
Nezapomeňte na suroviny, díky nimž salát vznikne
Tedy suroviny, které z mísy plné těstovin udělají salát. Jsou to věci zcela obyčejné, ovšem je jich zapotřebí poměrně velké množství.
Zpravidla by na každých 100 g suchých těstovin mělo přijít 200 g zmiňovaných obyčejných věci, tedy ostatních ingrediencí (zelenina, uzeniny, maso...)
Do salátu z těstovin každopádně zařaďte libovolné bílkoviny. Mohou to být: maso, vejce, sýry, ryby, mořské plody či jiné alternativy, například v podobě tofu. Při jejich úpravě se nebojte odvázat a využijte nejen vaření a dušení, ale i pečení, grilování či smažení. Pokud vás napadlo využít zbytky z předešlého dne a máte po ruce například pečené, grilované či jinak upravené maso, rozhodně tak učiňte.
Ani další obyčejnou věc, která těstoviny povýší na salát, nemusíte do mísy přidávat pouze ve stavu v jakém ji přinesete domů. I zeleninu můžete bez obav upravovat. Do salátu využijete zeleninu nakládanou nebo třeba zadělávanou. Pokud zeleninu nikterak neupravujete a využijete její přednosti zasyrova, je dobré ji malinko nasolit než ji do mísy těstovin přidáte.
S výše uvedenými dvěma složkami si do salátu bohatě vystačíte. A držte se zkrátka i při jejich kombinování. I zde platí, že v jednoduchosti je krása. Vyberte si proto pouze tři suroviny. Dva druhy zeleniny a jeden druh bílkovin. Přičemž jednomu z nich přenechejte hlavní slovo, respektive dopřejte mu převahu. Výhercem často bývá maso.
Jsou to povětšinou chuťově dosti výrazné záležitosti, jako například olivy, sušená rajčata, kapary, ančovičky, chilli papričky, tudíž je do salátu přidávejte opravdu v rozumné míře. A i zde platí jednoduchost. Vzhledem k tomu, že se jedná o silné chutě, které se těžko kombinují, vystačíte si s jedním či dvěma doplňky.
Jak namíchat nejlepší zálivku?
Do salátu je jí zapotřebí opravdu velké množství. Nebojte se poměru 50 ml zálivky na 100 g suchých těstovin. Ano počítáte správně! Na celý sáček těstovin přidejte ¼ litru zálivky. Tak těstovinový salát zdolá ten poslední stupínek k dokonalosti.
Těstoviny ještě nějakou dobu po uvaření stále pracují a nasávají jakoukoliv tekutinu, kterou dostanou. Tudíž i zálivku. Vstřebají ji tedy poměrně velké množství. Dále je nutné vzít v potaz i to, že uvařené těstoviny nabudou a ze sáčku se rázem stane obří mísa, a rovněž také to, že se k nim přidává ještě velké množství dalších surovin. Suma sumárum to vše odpovídá uvedenému množství zálivky.
Zálivku můžete použít jakoukoliv, kterou mají rádi klasické zeleninové saláty. Nešlápnete vedle se zálivkami na olejovo-octové bázi jakou je například vinaigrette, ale ani s jogurtovými, smetanovými a majonézovými dresinky. Vyvarujte se ovšem vodovým cukrovo-octovým. Tedy konkrétně typické české zálivce na hlávkový salát. Těstovinový salát by pak opravdu plaval a chuťově by upřímně nebyl nic moc. Vodu ale nezavrhujte. Úžasná je ta z vaření. Tou když nahradíte, respektive odlehčíte majonézovému dresinku, dobře uděláte. Voda je totiž dost slaná, takže ochutí a je plná škrobu, takže kluzká a k těstovinám ladí.
K promíchání je zapotřebí opravdu, ale opravdu velká mísa či zcela klidně škopek, lavor. Surovin je v konečné fázi vyloženě požehnaně. A jen s opravdu velkou mísou dosáhnete důkladného promíchání, aniž by nějaký kousek zůstal ochuzen. Míchejte v jiné míse, než ve které pak budete těstovinový salát servírovat. Míchací mísa bude totiž upatlaná a nevzhledná.
Takto připravený těstovinový salát bude ten nejlepší, jaký jste doposud měli možnost ochutnat.
Tipy
- Kolik čeho, na kolik porcí
Na 4 větší přílohy či 8 menších příloh je ideální poměr – 250 g suchých neuvařených těstovin, 500 g surovin, které z těstovin učiní salát (bílkoviny a zelenina), 50 g doplňků (dochucujících surovin typu sušená rajčata, olivy atd) a 125 ml zálivky
- Jíme očima:
Pro výsledný šmrnc můžete salát těsně před podáváním v hezké míse posypat čerstvými bylinkami, citronovou kůrou či jemně nakrájenou jarní cibulkou.
Diskuze k článku