Přejít k hlavnímu obsahu

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

03. Listopad 2022
Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy. Ať už pečujete o malé dítě v rámci rodičovské dovolené, nebo jen občas hlídáte delší dobu, jistě se potýkáte s tím, jak zvládnout některé činnosti i v době, kdy je dítě vzhůru. Ať už chcete vyprat, vyžehlit, uklidit, uvařit nebo stihnout práci na počítači, bývá oříšek, jak to zvládnout bez řevu a dlouhého vysedávání u pohádek. 

Co je potřeba

  • pevné nervy
  • trpělivost
  • plánování dílčích cílů

V první řadě záleží na tom, o jak velké dítě pečujete. Miminko může být roztomilé sebevíc, ale když s hadrem v ruce zápolíte s podlahou a ono vytrvale brečí v postýlce, přestože na vás vidí, a  proto musíte neustále odbíhat, až vám vychladne voda a musíte dolít novou, celkem logicky práce od ruky moc nejde. V takovém případě se buď musíte obrnit trpělivostí a práci prostě dodělat stůj co stůj, nebo na dítě co nejvíce mluvit, snažit se ho zaujmout hlasem. Můžete zkusit zpívat nebo vyprávět nějakou říkanku. To samozřejmě platí u práce mechanického druhu, pokud se potřebujete soustředit, bývá lepší raději od práce na chvíli odejít, pohoupat miminko, zazpívat mu a pak třeba pustit rádio. Zároveň je lepší si práci rozdělit a snažit se ji dělat po menších kouscích. Je docela samozřejmé, že nemůžete sednout k počítači na hodinu a myslet si, že se miminko v klidu „zabaví“ v postýlce. Na pomoc si určitě vezměte i kolotoče nad postýlku a podobné hračky.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

 Větší děti je dobré do činností alespoň trochu zapojit. Ano, někdy to chce pevné nervy, protože dítě ve svatém nadšení, že vám pomáhá, občas nadělá více škody než užitku. Ale když nic jiného alespoň ho vychováváte v duchu toho, že pracovat se musí, protože například vana se sama neumyje. Pokud potřebujete pracovat na zahradě, vyplatí se děcku pořídit zmenšené pracovní nástroje, běžně bývají k dostání malé hrabičky, rýč nebo lopata. Samozřejmě mohou částečně posloužit i hračky z pískoviště. A to je další věc, která stojí za zmínku. Pískoviště je neocenitelným pomocníkem. Na rozdíl od dnes módních trampolín se nemusíte bát, že by se dítěti něco stalo. Samo může do pískoviště vlézt nebo z něj vylézt a rozběhnout se za vámi. Pokud zrovna sázíte květiny nebo naopak likvidujete před zimou záhony, zapojte dítě do činnosti a nechte ho se hrabat v hlíně. Ta trocha nepořádku se snadno vypere a dítě bude šťastné, že je s vámi a důležité, že vám pomáhá. A vy tak celkem v klidu zvládnete obstarat zahradu. Totéž platí o zalévání, pořiďte mu malou konvičku a nechte ho květiny i zeleninu zalévat s vámi.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

Vaření a pečení s malými dětmi je kapitola sama o sobě. Některé činnosti v kuchyni jsou bezpečné, a tak do nich děti zapojit lze. Proč by nemohly míchat těsto? Jakmile však dojde na ostré předměty a horké pánve, musíme být ostražitější. Pokud to lze a dítě vydrží, posaďte ho do dětské židličky, tu můžete po kuchyni posunovat dle libosti a máte tak bezpečí pod kontrolou. Děti obecně baví napodobovat činnosti dospělých, dejte mu proto do ruky vařečku a nerozbitnou mísu, v níž může „míchat“. Pokud je dítě větší a zručnější, můžete mu do mísy nalít trochu vody a nasypat trochu mouky. Malý kuchtík tak může pracovat spolu s vámi.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

Úklid domova nemusíte nutně vykonávat, až když jdou děti spát. Ostatně takový vysavač v devět večer, to není úplně to pravé ořechové. Ideální je s dětmi mluvit a opět je trochu zapojit. Vysavač má zpravidla více nástavců, půjčte mu jeden z nich a ukažte mu, že může také vysávat. Uvidíte, že ho to alespoň na chvíli zabaví. S vytíráním podlahy a mytím oken je to trochu složitější. Vyplatí se vytrvale dítě pro něco posílat a zadávat mu úkoly. Typicky třeba přines tu kostičku a postav ji na druhou. Najdi panáčka z lega a posaď ho do auta. Samozřejmě taková zábava většinou nezabere tak dlouhou dobu, abyste všechno stihli. Nicméně i to jedno umyté okno se počítá. Časem se dítě naučí, že na mokrou podlahu nemá šlapat a do horké vody neházet knížky a autíčka. Jako všechno to chce trpělivost.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

Zlatým pravidlem pro veškerou práci, kterou chcete během péče o děti zvládnout, by měly být dílčí cíle. Neplánujte si na jeden den uklidit celý dům, uvařit oběd pro celou rodinu a ještě dlouhou procházku. Pravděpodobnost, že všechno nestačíte je velká a zbytečně se tím budete stresovat. Jeden den uvařte na dva dny dopředu a druhý se pusťte do úklidu. Případně si rozdělte dům či byt a uklízejte postupně po místnostech.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

Viděli jste v časopise zajímavý recept na koláč, ale postup je zdlouhavý, přesto byste ho rádi zkusili? Rozdělte si činnosti. Pokud to recept dovolí, připravte si zvlášť těsto, u křehkých klidně i den dva dopředu. Druhý den nachystejte náplň a postup dokončete. Stejně tak u vaření. Zeleninu a maso lze mít nakrájenou klidně i večer předtím, jen všechno uzavřete do vzduchotěsných nádob. Až přijde na vaření, půjde vám práce rychleji od ruky. Sami víte, kdy bývá vaše dítě nejklidnější. Zkuste nejvíce práce stihnout právě v té době.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy

A rada na závěr? Pokud se zrovna dnes nedaří skloubit všechny činnosti, tak neklesejte na mysli. Každý den nemůže být posvícení. A není třeba šílet, že sousedka toho na mateřské zvládne více než vy, každé dítě je jiné a navíc, jak vám každá zkušená matka řekne, dítě je každý měsíc jiné, takže i vaše schopnost zvládat některé činnosti se mění. Užijte si společné chvíle s dětmi, rostou rychleji, než se zdá. Většina práce na vás prostě počká.

Jak skloubit péči o dítě (nejen) s domácími pracemi | tipy
Autor: marketahoz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si zorganizovat čas
Jak si zorganizovat čas
Jak si zorganizovat čas | rady a tipy. Stále častěji říkáme, že na to či ono nemáme čas. Nebo to slýcháme od našich příbuzných, přátel, kolegů. Jak je…
Jak čerpat rodičovskou dovolenou | rady
Jak čerpat rodičovskou dovolenou | rady
Jak čerpat rodičovskou dovolenou | rady. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené, otci od narození dítěte. Za…
Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Odsávačka mateřského mléka může být praktickým pomocníkem při kojení, ale neuvážený výběr Vám odsávání pěkně zkomplikuje. Ne nadarmo se říká, že odsáv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.