Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vyrobit kosmetické bylinné oleje | DIY

Jak si vyrobit kosmetické bylinné oleje | DIY

Kosmetické bylinné oleje | DIY. K domácí výrobě bylinkových olejů se nejlépe hodí čerstvé bylinky, ale mohou být i sušené. Bylinné olejíčky jsou vhodné k péči o pleť, k mazání kloubů či bolavých svalů, k výrobě domácí přírodní kosmetiky nebo k masáži. Jejich příprava je poměrně snadná, bylinky stačí zalít vybraným kvalitním olejem a nechat odstát 5 až 8 dní. Takto si můžeme vyrobit i oleje květinové, např. z růžových okvětních plátků nebo levandule. 

Co je potřeba

  • čerstvé nebo sušené bylinky
  • olivový, mandlový nebo slunečnicový olej, nejlépe v bio kvalitě a za studena lisovaný
  • 2 sklenice s víčkem, jednu z nich z tmavého skla k uchování oleje
  • plátýnko nebo jemné sítko
1

Jaké bylinky použít?

Bylinky sbíráme na čistých místech daleko od polí (postřiky), silnic, průmyslových areálů a tras pro venčení psů, za suchého a slunečného počasí. Pro výrobu kosmetického oleje jsou nejlepší bylinky čerstvé, zpracované co nejrychleji po sběru. Čerstvé totiž pustí více vůně. Pro léčivý, silnější olej jsou vhodné bylinky sušené. Toto však neplatí vždy, u některých bylin to může být obráceně. Pokud nemáme možnost si bylinky nasbírat, koupíme je v lékárně nebo bylinářství.

2

Jaký použít olej?

Pro kosmetické použití je vhodný olej slunečnicový, nejlépe v bio kvalitě, který má neutrální vůni a nepřebije nám tak vůni bylinky. Také se dobře vsakuje do pokožky. Doporučovaný je i olej mandlový, který je velice výživný a vhodný pro všechny typy pleti. Pro léčivý olej použijeme olivový olej lisovaný za studena, má sice výraznější barvu i vůni, ale je velice zdraví prospěšný.

3

Postup výroby je následující:

vezmeme si čistou sklenici, nalejeme do ní olej a přidáme bylinky natrhnané na drobno. Bylinky musí být suché. Poměr bylin k oleji je zhruba 20 g čerstvých bylin na 250 ml oleje, sušených bylin stačí méně. Chceme-li si vyrobit silnější olej, přidáme více bylinek. Velmi důležité je, aby byly všechny bylinky zcela ponořené v oleji, jinak by nám mohly začít plesnivět a museli bychom celou dávku vyhodit. Možným řešením je vystřihnout z tenkého plastu kolečko o průměru sklenice, položit jej na hladinu oleje a zatížit kamínkem či něčím podobným. Tak zůstanou všechny části bylinky ponořené. Sklenici uzavřeme víčkem.

4

Nádobu umístíme na tmavé místo s pokojovou teplotou a necháme stát minimálně 5 až 8 dní (lze prodloužit i na několik týdnů). Poté přecedíme přes plátýnko nebo jemné sítko do tmavé sklenice a pevně uzavřeme. Takto vyrobený olejíček uchováváme na chladném a tmavém místě, kde vydrží několik měsíců až rok. (Některé zdroje uvádí až 2 roky, to záleží na skladovacích podmínkách, druhu oleje a bylinek). Nejlepší je samozřejmě čerstvý. 

Pozn.: V mnoha receptech se uvádí, že se má lahvička umístit na slunné a teplé místo. To však bylinkáři nedoporučují, protože oleje mohou žluknout.

5

Tipy:

Měsíčkový olej je výborný na drobné ranky a popáleniny, je antiseptický, hojí suchou kůži a ekzémy.

Růžový olej je skvělý na pokožku citlivou a vysušenou, hojí drobné popáleniny a popraskané paty.

Šalvějový olej pomáhá při paradentóze – olejem potíráme dásně, při dermatitidě a jako vlasová kúra.

Tymiánový olej je vhodný k masážím bolavých kloubů a svalů.

Levandulový olej lze mazat na spánky proti migréně, je uklidňující a pomáhá také při bolestech svalů.

Varování

  • Před aplikací oleje se ujistěte, že nemáte alergii ani na olej ani na bylinku. Pozor by si měly dát obzvláště těhotné a kojící ženy a děti (např. nepoužívat šalvějový olej).
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak léčit opary přírodní cestou
Jak léčit opary přírodní cestou
Opar je bohužel velmi známé a nepříjemné onemocnění virového původu a téměř každý z nás se s ním už někdy setkal. V našem článku najdete doporučení, j…
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod. Jestliže už máte dost komerční vlasové kosmetiky plné parabenů, silikonů a dalších nebezpečných látek, vyzkouš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.