Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vyrobit domácí ořechový likér | recept

Jak si vyrobit domácí ořechový likér | recept

Recept na domácí ořechový likér ze zámku. O tom, že ořechový likér není žádná novinka, nás přesvědčuje recept na ořechový likér, jak se prý dělal v kuchyni zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Jako snad v jediném z mnoha, je v tomto receptu uvedeno, jak následně efektivně naložit s lihem a kořením nasáklými použitými ořechy. Jak si vyrobit domácí ořechový likér po zámecku?

Co je potřeba

  • Suroviny a přísady podle receptu
  • Demižonek nebo sklenice
  • Láhve na likér
1

Asi přesně nezjistíme, zda tento ořechový likér na zámku doopravdy pili, ale recept je vyzkoušený a funguje. Ořechový likér ze zámku Jaroměřic nad Rokytnou. Základní chuťovou složkou jsou nezralé vlašské ořechy, které se mají trhat „od svatého Jána do svatého Jakuba“. Ne snad, že by svatí Jan a Jakub nějak bděli nad výrobou, ale v tuto dobu (od konce června do konce července) jsou ořechy ještě měkké, dají se rozkrájet.

2

Třicet nezralých a ještě měkkých plodů ořešáku nakrájíme na osminky a na dvanáct hodin (třeba přes noc) naložíme do studené vody. Druhý den vodu slijeme, ořechy dáme do menšího demižonu (nebo alespoň třílitrové zavařovačky) a zalijeme litrem a půl žitného destilátu.

3

Demižon nebo sklenici povážeme kouskem igelitu a postavíme na čtyřicet dnů na slunné místo. Poté kořalku slijeme do jiné láhve a uchováme v chladnu.

4

Na použité ořechy nalijeme znovu půl litru žitného destilátu a 125 mililitrů konzumního lihu, přidáme pět celých hřebíčků, kousek celé skořice, pět koleček kandované nebo čerstvé pomerančové kůry, kousek puškvorce (když se nám ho podaří sehnat), větvičku máty, snítku pelyňku a sirup z půl kila cukru svařeného v půl litru vody. Demižon či sklenici postavíme na slunné místo, tentokrát na tři týdny.

5

Nakonec destilát z ořechů slijeme, smícháme s prvním likérem a dobře promícháme. Přecedíme přes filtrační papír nebo alespoň hustou čistou plátěnou utěrku, nalijeme do láhví, zazátkujeme a uchováme v chladnu.

6

Šetrné hospodyňky mohou zbylé ořechy podle potřeby použít kupříkladu do bábovek nebo do bílkových chlebíčků. (I tato rada pochází ze zámecké kuchyně v Jaroměřicích nad Rokytnou.)

Tipy

Zámecký ořechový likér můžeme označit vlastními etiketami a věnovat rodině či blízkým přátelům jako osobitý dárek
.

Varování

Ořechový likér by neměli pít lidé s lupénkou.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit ořechový likér | recept
Jak vyrobit ořechový likér | recept
Ořechovka – recept. Ořechový likér (ořechovka) je oblíbenou domácí lihovinou sladké ořechové a kořenité chuti s nižším obsahem alkoholu. Připravujeme…
Jak udělat ostružinové víno | recept
Jak udělat ostružinové víno | recept
Jak udělat ostružinové víno | recept. Asi nic nemůže překonat, pokud jde o vína, alkoholický nápoj z vinné révy, ale i jiná ovoce jsou vhodná pro výro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.